Logo
  • DONALD
  • MAZOWSZE: DMUCHAWY DO LIŚCI SĄ JUŻ NIELEGALNE W CAŁYM WOJEWÓDZTWIE

Mazowsze: dmuchawy do liści są już nielegalne w całym województwie

03.01.2021, 08:13
fot. Pixabay
Od 1 stycznia na
terenie całego województwa mazowieckiego
obowiązuje
zakaz używania dmuchaw do liści
, zarówno elektrycznych jak i spalinowych. Taki zapis znalazł się w nowym programie ochorny powietrza, który we wrześniu przyjął sejmik województwa. 
"Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie realizacji tego działania przypada na 1 stycznia 2021 r., a zakończenie na 31 grudnia 2026 r. W tym okresie czasu bezwzględnie zakazu powinni przestrzegać wszyscy mieszkańcy województwa mazowieckiego, a także podmioty korzystające ze środowiska, organy, służby i inne wszelkiego rodzaju podmioty zlokalizowane na terenie województwa, w tym również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe" - informuje urząd marszałkowski. 
W zeszłym roku
zarządzeniem Rafała Trzaskowskiego
używania dmuchaw na terenach miejskich
zakazała Warszawa
. Przepis ten n
ie dotyczył jednak właścicieli prywatnych nieruchomości, spółdzielni i wspólnot
. Teraz do zakazu muszą dostosować się wszyscy. 
- Dmuchawy przyczyniają się do nasilenia problemu zanieczyszczenia powietrza. Rezygnując z ich używania, możemy przyczynić się do poprawy stanu powietrza, którym oddychamy. Drobne cząstki pyłów są niebezpieczne dla zdrowia. Powodują nasilenie objawów chorób układu oddechowego oraz zmniejszają wydolność układu krążenia. Na działanie pyłów narażeni są szczególnie seniorzy oraz kobiety w ciąży, a także osoby z chorobami układu oddechowego i krążenia. Rezygnacja z dmuchaw to także mniejsza uciążliwość dla mieszkańców, związana z emisją hałasu - mówi Trzaskowski. 
Za złamanie zakazu grozi
kara od 500 do 5000 złotych
. Jak informuje urząd wojewódzki przypadki łamania przepisów można zgłaszać w pierwszej kolejności do straży miejskiej lub gminnej. Jeśli na terenie gminy taka straż nie funkcjonuje, należy zwracać się bezpośrednio do gminy. 
Zobacz też: 

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA