Logo
  • DONALD
  • PREZES OBAJTEK OBIECUJE, ŻE W WAKACJE NA ORLENIE BĘDZIE PROMOCJA NA PALIWO

Prezes Obajtek obiecuje, że w wakacje na Orlenie będzie promocja na paliwo

20.06.2022, 16:30
fot. East News
Prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek
 podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział, że
koncern myśli o "promocjach" na paliwo
na okres wakacyjny. Zastrzegł jednak, że nie można liczyć na zbyt znaczące obniżki, ponieważ "marża rafineryjna i hurtowa to dziś dosłownie kilka groszy". 
- Myślimy o kwestiach pewnych promocji w zakresie cen paliw. Będziemy o tym informować za kilka dni. Nie można jednak liczyć na znaczące obniżki.
Postaramy się, żeby było nie drożej, tylko taniej.
Przez okres wakacyjnym postaramy się ulżyć w pewnym stopniu kierowcom, obniżając ceny o kilka groszy na litrze paliwa
 
- mówił Obajtek.
Zapowiedział, że szczegóły obniżek koncern przedstawi w przyszłym tygodniu. Wyjaśniał też,
dlaczego paliwo jest takie drogie
- Być może paliwo mogłoby być tańsze, gdybyśmy kupowali rosyjską ropę. Ale czy jest zgoda społeczna na rosyjską ropę, na to, żebyśmy finansowali kolejną wojnę? (...) Podejmujmy działania, by w Polsce były jedne z najtańszych paliw i to się nam udaje. Co wpływa na cenę paliw? Przede wszystkim kurs baryłki, koszt dolara, logistyka, prawa do emisji CO2, biododatki (...). Został zakłócony łańcuch dostaw nie tylko ropy, na którą to sytuację byliśmy przygotowani, ale także pół produktów. Cała logistyka musi być przeorganizowana nie tylko u nas, ale także w innych firmach europejskich. 
W zeszłym tygodniu
posłowie Lewicy
apelowali, aby Orlen obniżył ceny o złotówkę. Wskazywali, że spółka notuje obecnie rekordowe zyski.
- To coś niebywałego w biznesie. To skrajnie niepoważne zarzuty. Zarabiamy, ale inwestujemy. Musimy nadrabiać zaległości, które przez okres działania mafii paliwowych i ocierania się koncernów o opłacalność, były zaniedbane - komentował to dziś Obajtek. - Polski koncern w ciągu czterech lat i trzech miesięcy zarobił 27 mld zł, ale zainwestował 35 mld zł w inwestycje, które pozwolą nam na następne lata przetrwać i które nas wzmocnią.
Konferencja Obajtka poświęcona była przede wszystkim
fuzji Orlenu z Lotosem
. Dziś zatwierdziła ją Komisja Europejska, dając Orlenowi 6 miesięcy na realizację warunków zaradczcyh. Jak tłumaczył prezes PKN Orlen, to jednak nie blokuje przejęcia, do którego ma dojść już na przełomie lipca i sierpnia.
- Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia. Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności - mówił. 
 

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA