Logo
  • DONALD
  • MOŻE CHCESZ PRZEJRZEĆ OFERTĘ ŚWIETNYCH DOKUMENTÓW MDAG, BO JEST CO OGLĄDAĆ

Może chcesz przejrzeć ofertę świetnych dokumentów MDaG, bo jest co oglądać

27.09.2020, 06:40
Od 19 września do 4 października trwa kolejna edycja festiwalu filmowego
Millennium Docs Against Gravity.
W tym roku odbywa się on również online, dzięki czemu świetne dokumenty można obejrzeć, nie wychodząc z domu. W ofercie jest
ponad 100 filmów z całego świata
w różnych sekcjach tematycznych, m.in. "Zrozumieć Chiny", "Mistrzowie kina" czy "Klimat na zmiany". 
Dla chętnych, którzy chcą zobaczyć filmy w internecie, nie ma żadnego harmonogramu. Wystarczy kupić bilet za 9,50 zł lub jeden z e-kartnetów (od 42 do 98 zł) i zalogować się na stronie festiwalu. Szczegółowe informacje można znaleźć
tutaj
Zobaczcie, jakie - między innymi - produkcje czekają w programie festiwalu. Opisy pochodzą z materiałów prasowych. 
"Kraina miodu", reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska
"50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki".
"W kręgu", reż. Margit Lillak
"Założenie jest proste: „aby zmienić świat, ktoś musi zacząć”. Film przedstawia grupę przedstawicieli klasy średniej oraz ich dzieci, którzy latem 2014 roku decydują się opuścić dotychczasowe, wygodne miejskie życie i rozpocząć nową przygodę w pierwszej zorganizowanej od podstaw komunie ekologicznej w Estonii. Połączyli siły i oszczędności, żeby kupić opustoszałe duże gospodarstwo rolne i 33 hektary ziemi"
"Jeszcze zdążę", reż. Aleksandra Kutz
To jedna z polskich propozycji na tegorocznym festiwalu. "Bohaterowie filmu, pacjenci hospicjum, uczą nas, czym naprawdę jest życie, a czym mogłoby być, gdybyśmy tylko zatrzymali się na chwilę, żeby popatrzeć, porozmawiać, przytulić się, odetchnąć. Może wtedy okazałoby się, że do szczęścia potrzeba nam o wiele mniej, niż sądzimy? Że wszystko, co naprawdę ważne, jest tuż obok, w zasięgu ręki? Film powstał w reakcji na śmierć przyjaciela reżyserki. Dziś towarzyszy kampanii społecznej Ostatnie Chwile Szczęścia, organizowanej przez Puckie Hospicjum, mającej na celu wywołanie dyskusji na temat dobrego czasu umierania oraz znaczenia potrzeb ludzi umierających". 
"Dla Samy", reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts
"Czy będziesz miała mi za złe, że uciekliśmy z Aleppo? - pyta Waad, syryjska dziennikarka, swoją maleńką córkę, która przyszła na świat w środku powstania przeciw Baszarowi Asadowi. To pytanie jest kluczowe dla zrozumienia intencji tego poetyckiego filmu, którego tytuł wskazuje, że jest rodzajem pamiętnika wideo ukazującego i tłumaczącego córce sytuację jej rodziców i miasta, w którym się urodziła. Ojciec Samy, Hamza, jest świeżo upieczonym lekarzem, który organizuje szpital dla ludzi rannych w wyniku nalotów rosyjskich samolotów".
"Miasto Smogu", reż. Meng Han 
"Langfang, położone zaledwie 40 km od Pekinu, to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Chinach. Stężenie rakotwórczych substancji w powietrzu przybiera tu niewyobrażalne poziomy. Zdarzają się dni, gdy z powodu smogu trzeba naprawdę wytężyć wzrok, żeby rozpoznać rysy twarzy zbliżającego się ulicą człowieka. Od kilku lat chińskie władze deklarują walkę z zanieczyszczeniem środowiska, a twórcy filmu mówią tym deklaracjom: "sprawdzam". Bohaterami filmu są urzędnicy magistratu odpowiedzialni za walkę ze smogiem. Ich codzienna praca to nie tylko kontrole gigantycznych fabryk, zatrudniających tysiące ludzi (którzy z powodu ich decyzji mogą z dnia na dzień stać się bezrobotni), ale także inspekcje w dziesiątkach przydomowych fabryczek, gdzie możemy obserwować rewers chińskiego cudu gospodarczego. To miejsca, gdzie najtańszym kosztem, z łamaniem norm środowiskowych, produkuje się plastikowe cuda, zalewające potem cały świat". 
"Planeta 2.0", reż. Matt Wolf
"Film opowiada historię grupy ekologów i myślicieli, z Johnem Alenem na czele. Ten człowiek renesansu, założyciel komuny wolnomyślicieli w Nowym Meksyku, dzięki powierzonym mu przez znajomego miliardera Eda Bassa funduszom, doprowadza na początku lat 90. XX do realizacji olbrzymiego przedsięwzięcia badawczego nazwanego Biosfera 2. Projekt miał na celu odtworzenie dominujących stref klimatycznych na Ziemi w mikroskali (dżungla, pustynia, niziny i ocean z rafą koralową) wraz z charakterystycznymi dla nich zwierzętami, ptakami czy insektami. Badacze zamknęli się w wybudowanej Biosferze 2 (Biosfera 1 to Ziemia) na pustyni w Arizonie na 2 lata. Energię dostarczało im słońce oraz gaz ziemny. Moment zamknięcia się ekipy w 1991 roku był transmitowany przez telewizję na całym świecie. Jednak rzeczywistość przebywania w zamknięciu zweryfikowała wizje nawet starannie dobranego zespołu".
"Influencer. W pogoni za lajkami", reż. Liza Mandelup
"16-letni Austyn Tester żyje w małej miejscowości w Tennessee, ale marzy o sławie porównywalnej do Justina Biebera. Większość czasu spędza przed komputerem, kontaktując się ze swoimi obserwatorkami w mediach społecznościowych. Przystojny nastolatek daje im poczucie akceptacji, za co one odwdzięczają się mu bezgranicznym uwielbieniem. Liza Mandelup szuka odpowiedzi na pytanie w jaki sposób działa świat nastoletnich influencerów? To zjawisko okazuje się o wiele bardziej złożone, niż może się wydawać".
"Davos. Centrum Świata", reż. Marcus Vetter
"Co roku w styczniu szwajcarska wioska Davos gości Światowe Forum Ekonomiczne, na którym spotykają się czołowe elity polityczne, gospodarcze i ekonomiczne, a także przedstawiciele środowisk akademickich z całego świata. Dla 81-letniego założyciela Forum, Klausa Schwaba, celem Forum jest poprawa świata poprzez dialog, ale czy rzeczywiście jest to możliwe, skoro w ważnych spotkaniach za zamkniętymi drzwiami biorą udział wyłącznie osoby z establishmentu?".
"Król Rejsu", reż. Sophie Dros
"Wśród pasażerów romantycznego rejsu po bajkowych Karaibach znalazł się baron Ronald Busch Reisinger z Inneryne - ekstrawagancki mężczyzna należący rzekomo do szkockiej arystokracji. Bohater filmu odczuwa silną potrzebę opowiadania o sobie innym pasażerom i robi wszystko, by go zauważyli. Obserwujemy, jak rozmawia z zakochanymi parami, bogatymi rodzinami, ciężko pracującą obsługą statku i emerytami. Ronald paraduje po statku w swoim feudalnym stroju, kilcie i królewskiej czapce. Pierwsze wrażenie nie jest najlepsze – wydaje się być arogancki i dumny ze swojego statusu, bogactwa oraz ekstrawaganckiego życia. Mimo że Reisinger szybko staje się duszą towarzystwa, pod jego krzykliwą powłoką skrywa samotność i niepewność".
"Tarantino. Bękart kina", reż. Tara Wood
"Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów. Jest marką samą w sobie, a każdy jego film budzi zainteresowanie krytyków i widzów. Jest samoukiem. Z chłopaka pracującego w wypożyczalni kaset wideo stał się jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina. Czerpie inspirację z wielu filmów i gatunków, które następnie przerabia i interpretuje na nowo. W filmie Tary Wood poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów".
Repertuar wszystkich filmów dostępnych w ramach 
Millennium Docs Against Gravity 
można znaleźć
tutaj
.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Miasto smogu (Smog Town) - trailer | 17. Millennium Docs Against Gravityhttps://youtu.be/Ke_YwVJ61a0
2. Jeszcze zdążę (The Time Busters) - trailer | 17. Millennium Docs Against Gravityhttps://youtu.be/ci6oDE3sqDQ
Pokaż więcej (8)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA