Logo
  • DONALD
  • ORDO IURIS POLEGŁO W SPRAWIE TĘCZOWEJ BOZI, ZDECYDOWAŁ SĄD NAJWYŻSZY

Ordo Iuris poległo w sprawie tęczowej Bozi, zdecydował Sąd Najwyższy

28.01.2024, 08:58
fot. East News
Sąd Najwyższy uznał, że tzw. tęczowa Matka Boska
nie obraża niczyich uczuć religijnych
. Tym samym kasacja wniesiona przez Ordo Iuris od wyroku Sądu Rejonowego w Gdańsku została uznana za bezzasadną, a organizacja oficjalnie przegrała sprawę. 
- Już wcześniej zapadały prawomocne wyroki w podobnych sprawach, ale to pierwszy raz, gdy sprawa tzw. tęczowej Matki Boskiej trafiła do Sądu Najwyższego. No i zakończyła się
klęską Ordo Iuris
. Pierwsza spektakularna przegrana Ordo Iuris w Sądzie Najwyższym. Tęcza nie obraża. Banan nie obraża - skomentował mec. Marcin Pawelec-Jakowiecki w rozmowie z portalem naTemat.
Sprawa sięga 2019 roku, kiedy jeden z uczestników Trójmiejskiego Marszu Równości miał na sobie koszulkę z wizerunkiem Matki Boskiej z bananem w ustach na tle tęczy. Banan nawiązywał do protestu, który dotyczył usunięcia w kwietniu 2019 roku prac "Sztuka konsumpcyjna" z 1975 roku oraz "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Ordo Iuris i radna PiS Anna Kołakowska skierowali sprawę do sądu. W 2022 roku Sąd Rejonowy uznał, że nie doszło do obrazy uczuć religijnych. 
Wizerunek Matki Boskiej z elementami tęczy już wielokrotnie wzbudzał zainteresowanie polityków czy niektórych organizacji. Elżbieta Podleśna z Płocka rozklejała plakaty z Matką Boską w tęczowej aureoli w odpowiedzi na instalację w jednym z kościołów, przedstawiającą Grób Pański, na którego ściany składały się pudełka symbolizujące poszczególne grzechy.
Groziło jej do 2 lat pozbawienia wolności. Finalnie sąd uniewinnił kobietę stwierdzając, że kobieta nie obraziła niczyich uczuć religijnych.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA