Logo
  • DONALD
  • WPŁYNĘŁO ZAPYTANIE POSELSKIE, CZY DZWONIĄCY NA POGOTOWIE MOGLIBY OD RAZU ŁĄCZYĆ SIĘ Z WIDEO I POKAZAĆ, CO SIĘ STAŁO

Wpłynęło zapytanie poselskie, czy dzwoniący na pogotowie mogliby od razu łączyć się z wideo i pokazać, co się stało

30.12.2022, 17:15
Jakiś czas temu głośno zrobiło się o pomyśle
umożliwienie wideorozmowy
przez smartfon, pozwalającej
dyspozytorowi pogotowia ratunkowego zobaczyć stan osoby
, do której wzywana jest karetka. Takie pomysł przedstawił w sieci ratownik medyczny Karol Bączkowski.
"Czy dobrze by było połączyć się w rozmowie wideo z dyspozytorem medycznym ? Pokazać uraz, czy udar. Zobaczyć twarz człowieka i otrzymać wsparcie w działaniu. Ja bym chciał" - napisał na swoim profilu na LinkedIn.
Co ciekawe propozycja zainteresował się
poseł Paweł Szramka
. Złożył w tej sprawie
zapytanie do Ministerstwa Zdrowia:
"Możliwość pokazania obrazu podczas rozmowy z dyspozytorem może znacząco usprawnić proces oceny sytuacji i podejmowania decyzji. Dyspozytor będzie również mógł w trafny sposób doradzić wzywającemu, co ma robić do czasu przyjazdu ratowników medycznych. W związku z powyższym, czy planowane jest usprawnienie pracy dyspozytorów medycznych poprzez wprowadzenie połączeń wideo?" - dopytywał w zapytaniu poseł Szramka.
Propozycję Bączkowskiego skomentował w rozmowie z portalem Rynek Zdrowia Piotr Dymon, honorowy przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, czynnie wykonujący zawód dyspozytora medycznego i ratownika.
Ekspert uważa, że to
dobre rozwiązanie
i wskazuje, kiedy można je wykorzystać:
- Nierzadko jest tak, że np. w przypadku zgłoszenia ulicznego każemy podejść wzywającemu do osoby, która potrzebuje pomocy i opisać własnymi słowami jej stan.
Wzywający nie potrafi przekazać nam takiego opisu.
To dla niego sytuacja stresująca. Możliwość zobaczenia przez dyspozytora, i to w czasie rzeczywistym obrazu stanu pacjenta przekazanego telefonem może wtedy znacznie
ułatwić podjęcie decyzji o wysłaniu karetki
- mówi.
- Dzwoniący, zgłasza np. że osoba leży na podłodze, ale w tak nagłej, nieoczekiwanej sytuacji nie potrafi nawet ocenić i powiedzieć czy człowiek potrzebujący pomocy jest siny, czy blady - dodaje.
Co więcej, wskazuje, że obraz z miejsca zdarzenia pozwoliłby medykom ustalić
więcej szczegółów
:
-
Jeżeli udar, to zmiana mimiki twarzy
, osłabienie lewej lub prawej strony ciała, kończyny górnej, dolnej. To są ogólne objawy udaru. Osoba z zawałem serca też wygląda charakterystycznie: blada, spocona, trzymająca rękę na klatce piersiowej, manifestująca ból ciągły, zamostkowy, pieczenie, gniecenie. Taka osoba często wygląda, jakby wyszła spod prysznica - mówi.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA