Logo
  • DONALD
  • WYBORCZA: PIERWSZA POLKA ZE SKIEROWANIEM NA ZABIEG ABORCJI JUŻ NIE MOŻE GO WYKONAĆ

Wyborcza: pierwsza Polka ze skierowaniem na zabieg aborcji już nie może go wykonać

28.01.2021, 15:56
fot. East News
W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku z 22 października w sprawie aborcji. Natomiast wieczorem orzeczenie opublikowano w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że zaczął on obowiązywać.
W odpowiedzi
Strajk Kobiet
zorganizował protesty, które odbyły się w ponad 40 polskich miastach:
Nowe prawo błyskawicznie wpłynęło na życie Polek.
Wyborcza
opisuje przypadek pacjentki z Krakowa.
W środę w
Szpitalu Uniwersyteckim
zjawiła się pacjentka z kompletem dokumentów i badań stwierdzających podejrzenie ciężkiej, nieuleczalnej wady letalnej płodu.
- Wydaliśmy orzeczenie, że ciąża kwalifikuje się do aborcji ze względu na wadę płodu
-  potwierdził konsultant wojewódzki.
Ciężarna dostała skierowanie na zabieg aborcji do jednego z krakowskich szpitali, jednak kilka godzin potem Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku.
-
Niestety, to oznacza, że żaden szpital nie może już przeprowadzić u tej pacjentki ani u żadnej innej aborcji ze względu na wady płodu. Pacjentka ma skierowanie na zabieg, ale lekarze nie mogą go wykonać
- powiedział GW prof.
Hubert Huras
.
Profesor Hubert Huras, kierownik oddziału klinicznego położnictwa i perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii powiedział na łamach
Wyborczej
jak do tej pory wyglądała wydawania decyzji kierowania na zabieg przerwania ciąży.
- Przede wszystkim orzeczenia o kwalifikacji ciąży do przerwania nie wydaje jeden lekarz. W Małopolsce mamy procedurę, że każde podejrzenie wady letalnej konsultuje dwóch specjalistów i oni razem z konsultantem wojewódzkim stwierdzają, że ciąża kwalifikuje się do usunięcia. Mamy komisję i we troje podpisujemy dokumenty. Lekarz, który podczas badania wykryje wadę letalną, nie może być w komisji orzekającej, a ci z komisji nie mogą wykonywać zabiegu. Wszystko to w celu pełnej transparentności, rzetelności i obiektywności.
Po opublikowaniu wyroku legalna aborcja obowiązuje tylko w przypadku kiedy ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia kobiety ciężarnej" lub "pochodzi ona w wyniku czynu zabronionego".
Zobacz też: 
 

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Kliknij tu po więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

To nasz Twitter: https://twitter.com/donald_PL_

A to nasz kanał na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA