Logo
  • DONALD
  • DANIA CHCE WIĘKSZEGO I SILNIEJSZEGO WOJSKA, POWOŁANIA DO SŁUŻBY TAKŻE DLA KOBIET

Dania chce większego i silniejszego wojska, powołania do służby także dla kobiet

07.07.2025, 06:00
Z dniem
1 lipca w Danii
zaostrzono
zasady poboru do wojska
. Jak informują duńskie siły zbrojne, "Dunki, które zdążyły ukończyć 18 lat przed 30 czerwca, będą zobowiązane do odbycia służby wojskowej na takich samych warunkach jak mężczyźni". Wcześniejsze założenia przewidywały, że obowiązkowa
służba wojskowa dla kobiet
rozpocznie się dopiero 1 stycznia 2027 roku.
W marcu tego roku szef resortu obrony Danii, Troels Lund Poulsen przyspieszył proces wprowadzenia przepisów rozszerzających obowiązek służby wojskowej, po uzyskaniu porozumienia politycznego w parlamencie. Decyzję tłumaczył, "koniecznością szybkiego zwiększenia liczebności wojska w związku z sytuacją w zakresie polityki bezpieczeństwa".
Zdaniem gen. Michaela Wiggersa Hyldgaarda, naczelnego dowódcy duńskich sił zbrojnych, powołanie kobiet, znacząco poprawi siły bojowe armii.
- Wysyłamy jasny sygnał, że jesteśmy nowoczesnym społeczeństwem, w którym każdy może przyczynić się do obrony Królestwa Danii - powiedział Hyldgaard cytowany przez resort obrony. 
Ale to nie koniec zmian. Wraz z wprowadzeniem obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet od 2026 roku,
okres przeszkolenia do pełnienia służby zostanie wydłużony
. Obecne
 cztery miesiące
 zostaną rozszerzone do
jedenastu
. Pierwsze pięć miesięcy będzie obejmowało szkolenie podstawowe, a pozostałe miesiące zostaną przeznaczone na służbę operacyjną w armii lądowej, marynarce wojennej, siłach powietrznych lub dowództwie operacji specjalnych.
Dotychczas kobiety mogły zgłaszać się
do armii jako ochotniczki
. Z danych agencji Reuters wynika, że w zeszłym roku stanowiły one około 24% wszystkich rekrutów.
- W obecnej sytuacji na świecie konieczne jest zwiększenie liczby poborowych i uważam, że kobiety powinny się do tego przyczyniać tak samo jak mężczyźni - powiedziała w rozmowie z Reuters Katrine, rekrutka z Duńskiej Królewskiej Gwardii Ratowniczej, nie ujawniając nazwiska.
Obecnie trwa
rozbudowa infrastruktury koszarowej
oraz dostosowywanie sprzętu do potrzeb kobiet:
- Są różne rzeczy, które należy poprawić, szczególnie jeśli chodzi o wyposażenie. Teraz jest ono przeznaczone dla mężczyzn, więc być może plecaki są trochę za duże i mundury niedopasowane rozmiarem - powiedziała Katrine.
Duński system powołań do wojska opiera się na dobrowolnym zgłaszaniu ochotników, jednak jeśli listy chętnych się nie zapełnią, następuje proces losowania poborowych z danego rocznika. Jak podaje PAP, "obecnie co roku przeszkolenie wojskowe przechodzi 5 tys. rekrutów, ale do 2033 roku liczba ta ma wzrastać stopniowo do 7,5 tys.".

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA