Logo
  • DONALD
  • ROZPOCZĘŁY SIĘ PRACE NAD ZAKAZEM SPRZEDAŻY ALKOHOLU NA STACJACH BENZYNOWYCH

Rozpoczęły się prace nad zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych

18.04.2024, 09:45
fot. East News
Minister zdrowia
Izabela Leszczyna
potwierdziła, że rząd pracuje nad propozycją dotyczącą 
zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
. Analizowane są też rozwiązania, które miałyby ograniczyć możliwości reklamowania piwa. Minister przekazał także, że gotowy jest projekt ustawy, który zakaże sprzedaży jednorazowych e-papierosów.
Pomysł zakazu lub ograniczenia sprzedaży alkoholu wraca w debacie publicznej od dłuższego czasu. Sprzedaż na stacjach budzi jednak szczególne kontrowersje, m.in. ze względu na statystyki dotyczące wypadków z udziałem pijanych kierowców. 
Okazuje się, że obecny rząd analizuje możliwość takiego zakazu. Rozważana jest również możliwość ograniczenia reklam piwa. Obecnie są one zakazane do godziny 20, w Senacie złożono natomiast petycję, aby wydłużyć zakaz emisji do 22.
- Propozycje o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i o reklamach są na etapie analiz, o które prosił premier Donald Tusk - powiedziała w rozmowie z Radiem Zet Izabela Leszczyna. -
 Uważam, że alkohol w ogóle nie powinien być sprzedawany na stacji benzynowej
. Będę przekonywała do tego kolegów i koleżanki z rządu. Skutki leczenia osób, które nadużywają alkoholu, obciążają wszystkich podatników.
Pomysł rządu spodobał się m.in. Janowi Śpiewakowi.
"Kolejnym krokiem powinna być
likwidacja małpek, zakaz nocnej sprzedaży alko w całym kraju i szeroka akcja profilaktyczna
. Ludzie wciąż nie wiedzą, że każda dawka alkoholu szkodzi zdrowiu. Musimy ucywilizować rynek alkoholu. Dzisiaj koszty spożycia alkoholu dla budżetu państwa to między 40 a nawet 80 miliardów złotych rocznie przy przychodach z akcyzy na poziomie 14 miliardów" - uważa aktywista. 
Wiele emocji wywołał też wpis Marcina Warchoła, posła Suwerennej Polski.
"Wiecie, że uśmiechnięta Polska zakaże sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? No to już wiecie".
"Wiem i bardzo się cieszę. Na zapas z Kamińskim sobie kupicie"
- odpowiedział mu Jakub Żulczyk.
"Pan jako wierzący katolik chyba jest za ograniczeniem dostępu do alkoholu zgodnie z naukami kościoła? Plus jako wiceminister sprawiedliwości wie doskonale Pan, że alkohol to główny czynnik kryminogenny. Czy włamał się Panu ktoś na konto?" - napisał Śpiewak.
Minister Leszczyna przekazała również, że rząd ma gotowy projekt ustawy w sprawie zakazu
jednorazowych e-papierosów
.
- Donald Tusk dał mi zielone światło. Jutro spotykam się z wiceprezes biura ds. substancji chemicznych. Ustawę mam gotową, ale jesteśmy przed podjęciem decyzji. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Jan Śpiewak on Twitter: "Pan jako wierzący katolik chyba jest za ograniczeniem dostępu do alkoholu zgodnie z naukami kościoła? Plus jako wiceminister sprawiedliwości wie doskonale Pan, że alkohol to główny czynnik kryminogenny. Czy włamał się Panu ktoś na konto? / Twitter"https://x.com/JanSpiewak/status/1780648558078677078
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA