Logo
  • DONALD
  • ZEŁENSKI W AMERYKAŃSKIM KONGRESIE: WASZE PIENIĄDZE TO INWESTYCJA W GLOBALNE BEZPIECZEŃSTWO

Zełenski w amerykańskim Kongresie: wasze pieniądze to inwestycja w globalne bezpieczeństwo

22.12.2022, 07:40
fot. Twitter/Nancy Pelosi, White House
Prezydent Ukrainy
Wołodymyr Zełenski
spotkał się wczoraj Waszyngtonie z
Joe Bidenem
i wystąpił przed połączonymi izbami amerykańskiego
Kongresu
. Nancy Pelosi porównała jego wizytę do wizyty Winstona Churchilla sprzed 81 lat, a jego przemówienie media określają jako historyczne, porównując m.in. do wystąpienia Lecha Wałęsy w 1989 roku.
Wizyta w Waszyngtonie była pierwszą zagraniczną podróżą Zełenskiego od wybuchu wojny. Do USA dotarł na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego, który wyleciał z Polski. Jak podaje CNN, wylądował w bazie Andrews około południa lokalnego czasu. Następnie ukraińska delegacja dotarła do Białego Domu na spotkanie z Joe Bidenem.
- To dla mnie zaszczyt być przy pańskim boku we wspólnej obronie przeciwko brutalnej, brutalnej wojnie toczonej przez Putina - powiedział Biden, witając Zełenskiego.
- Jestem dzisiaj w Waszyngtonie, by
podziękować amerykańskiemu narodowi, prezydentowi i Kongresowi za tak potrzebne wsparcie.
Przyjechałem tutaj także po to, by kontynuować współpracę z USA w celu przybliżenia naszego zwycięstwa. (...) Kieruję wszelkie podziękowania, z całego serca, od naszego silnego narodu (...) dla pana, panie prezydencie, za pana przywództwo, za ponadpartyjne wsparcie w Kongresie, za wsparcie zwykłych Amerykanów - mówił z kolei prezydent Ukrainy.
W nocy polskiego czasu Zełenski przemawiał przed
połączonymi izbami Kongresu USA
. Do tej pory w ten sposób występowało tylko 13 polityków. 
- W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy od inwazji pan, panie prezydencie, i naród ukraiński z silną wolą przeciwstawiali się brutalności Putina. Wasza wizyta ma miejsce w czasie, gdy Kongres przygotowuje się do ponownego przeprowadzenia kolejnego pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa, gospodarczej i humanitarnej - mówiła speakerka Izby Reprezentantów
Nancy Pelosi,
witając Zełenskiego.
- Mój ojciec był członkiem Kongresu, kiedy Winston Churchill przybył tutaj w 1941 roku, dzień po Bożym Narodzeniu. Za tydzień minie 81 lat. Opowiedział się za wezwaniem Ameryki do pomocy w walce z tyranią w Europie. Powiedział wówczas: "Wykonujemy najszlachetniejszą pracę na świecie - nie tylko bronimy ogniska domowego i domów, ale kwestii wolności w każdym kraju". To jest dokładnie to, co robią Ukraińcy. Własne domy, własne ognisko domowe, ale wolność i demokracja na całym świecie - mówiła.
Zełenski, przemawiając do kongresmenów, podkreślał znaczenie międzynarodowego wsparcia.
- Wbrew wielu scenariuszom Ukraina nie upada. Ukraina żyje i walczy. To nasze pierwsze wspólne zwycięstwo. Pokonaliśmy Rosję w walce o umysły świata.
Podkreślał też, że
wojna w Ukrainie "to wojna całego wolnego świata"
, wskazywał m.in. na sojusz Rosji i Iranu. 
- Jeden terrorysta znalazł drugiego.
To tylko kwestia czasu, kiedy uderzą przeciwko waszym innym sojusznikom
, jeśli ich nie powstrzymamy. Musimy to zrobić - mówił. 
- Świat jest zbyt połączony i współzależny, aby ktoś mógł pozostać z boku i jednocześnie czuć się bezpiecznie, gdy taka walka trwa. Nasze dwa narody są sojusznikami w tej bitwie i wiem o tym, że przyszły rok będzie punktem zwrotnym - punktem, w którym ukraińska odwaga i amerykańska determinacja muszą zagwarantować przyszłość naszej wspólnej wolności, wolności ludzi, którzy stoją za swoimi wartościami. 
Tej wojny nie da się zamrozić lub przesunąć w czasie
. Nie można się nią nie przejmować licząc, że można schować się na drugim brzegu oceanu. 
Dziękował również za amerykańskie wsparcie.
- Dziękuję za finansową pomoc, którą już nam dostarczyliście i tę, którą będziecie skłonni zatwierdzić. Wasze pieniądze to nie jałmużna, to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację, którą zajmiemy się w najbardziej odpowiedzialny sposób. (...) Wasze wsparcie jest kluczowe nie tylko, by utrzymać pozycję w walce, ale też dokonać punktu zwrotnego i wygrać na polu bitwy. Mamy artylerię. Tak, dziękujemy wam za wszystko, co mamy. Czy to wystarczy? Szczerze mówiąc, nie bardzo. 
Zełenski mówił także o swojej wtorkowej wizycie w
Bachmucie
. Na ręce Nancy Pelosi i wiceprezydent
Kamali Harris
 przekazał przywiezioną stamtąd ukraińską
flagę
, podpisaną przez walczących tam ukraińskich żołnierzy. 
- Jeszcze przed rokiem tysiące ludzi żyło w Bachmucie, teraz została ich garstka (...) Rosjanie rzucają wszystko, co mają na Bachmut, mają przewagę, ale nasze siły nadal tam stoją - mówił. 
Prezydent Ukrainy przyznał, że zbliżające się święta będą bardzo trudne. 
- Miliony Ukraińców nie będą mieć ogrzewania i ciepłej wody. Ale my nie narzekamy, nie osądzamy i nie porównujemy, kogo życie jest łatwiejsze. (....) Światła wiary w naszych sercach nie da się zgasić. 
Podczas wizyty Zełenskiego amerykańska administracja poinformowała o zatwierdzeniu
kolejnego pakietu wsparcia dla Ukrainy o łącznej wartości 1,85 mld dolarów
. Po raz pierwszy mają znaleźć się w nim wyrzutnie Patriot, a także inny sprzęt i szkolenia militarne. 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA