Logo
  • DONALD
  • PREMIER MORAWIECKI CHWALI USTALENIA KOMISJI MACIEREWICZA: WNIOSKI WYCIĄGNIĘTE WE WŁAŚCIWY SPOSÓB

Premier Morawiecki chwali ustalenia komisji Macierewicza: wnioski wyciągnięte we właściwy sposób

12.04.2022, 11:40
fot. East News
Wczoraj
podkomisja smoleńska
zaprezentowała dziś długo zapowiadan
y raport "z badania zdarzenia lotniczego
z udziałem samolotu Tu 154-M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej". Według raportu katastrofa to "wynik
aktu bezprawnej ingerencji
". Na konferencji stwierdzono, że głównym dowodem ingerencji był wybuch w lewym skrzydle na 100 metrów przed minięciem przez samolot brzozy na działce doktora Bodina. Macierewicz zaznaczył, że jej kontynuacją była "eksplozja w centropłacie", która "zniszczyła cały samolot i zabiła polską delegację z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele".
Pisaliśmy o tym tutaj:
Na Twitterze pojawiło się
wiele krytycznych głosów
wobec dokumentu przygotowanego przez komisję Macierewicza:
Dziś do raportu zaprezentowanego przez Antoniego Macierewicza odniósł się
premier Mateusz Morawiecki
. Stwierdził, że "wnioski wyciągnięte w sposób właściwy":
- Raport, który był przygotowywany długo, w sposób bardzo pieczołowity
, pokazał niezwykle konstruktywnie, szeroko, analizując każdy detal, jak przebiegała katastrofa nad lotniskiem w Smoleńsku - mówił premier.
- Zaangażowanie do tego zespołu międzynarodowych ekspertów o światowej sławie, przeprowadzenie żmudnych badań, doprowadziło nas do wyciągnięcia wniosków, do możliwości wyciągnięcia wniosków, jakie były przyczyny tego, że tak niewysoko nad ziemią, samolot, który uderzył w tę ziemię, rozpadł się na wiele drobnych kawałków, że ciała zostały rozrzucone na ogromne odległości - kontynuował.
- To wszystko wskazuje na to, że
wnioski zostały wyciągnięte w sposób właściwy
. Niektórzy zarzucali, że prace komisji trwają długo. Weźmy pod uwagę to, że nie mieliśmy dostępu do głównego dowodu, wraku. Wrak został bezprawnie zatrzymany.
Ogromne błędy, które były winą rządu Donalda Tuska,
spowodowały, że wrak do Polski nie trafił. Śledztwo trafiło w ręce tych, którym zależało na ukryciu prawdziwych przyczyn, prawdziwych dowodów - zauważył.
Premier podkreślił, że niebawem raport w całości zostanie przedstawiony opinii publicznej. Dodał także, że jest przekonany, że
"prokuratura doprowadzi wreszcie do odpowiednich aktów oskarżenia"
:
- Już wkrótce, za tydzień, dwa, trzy, bardzo dokładny raport zostanie przedstawiony opinii publicznej. Zachęcam, by wszyscy, którzy chcą przeanalizować przyczyny katastrofy, zapoznali się z tym raportem. Wtedy, myślę, że możemy utrzymać narodową jedność i przyznać jednocześnie, że Rosjanie są zdolni do wszystkiego, zdolni do takiej zbrodni, o której ciężko było wcześniej pomyśleć. Dziś podkomisja zebrała na to wystarczająco dużo dowodów, żeby okazało się to niestety prawdą - podsumował.
- Jestem przekonany, że prokuratura doprowadzi wreszcie do odpowiednich aktów oskarżenia - i to jest to, co możemy zrobić na polu krajowym. Będziemy domagali się również sprawiedliwości na forum międzynarodowym przed odpowiednimi trybunałami - zakończył wypowiedź Morawiecki.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA