Logo
  • DONALD
  • GRABOWSKI ZALECIŁ REZYGNACJĘ ZE ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH I PRYWATYZACJĘ CZEGO SIĘ DA, TVP PODŁAPAŁO I PODAŁO, ŻE TO "EKSPERT PO"

Grabowski zalecił rezygnację ze świadczeń socjalnych i prywatyzację czego się da, TVP podłapało i podało, że to "ekspert PO"

10.01.2023, 17:15
Dziś gościem Bogdana Rymanowskiego na antenie Radia Zet był
ekonomista Bogusław Grabowski
. Zasiadał on m.in. w w I kadencji w
Radzie Polityki Pieniężnej
i w
Radzie Gospodarczej
powołanej w 2010 roku przez
Donalda Tuska
. Ekonomista był pytany o obecną sytuację gospodarczą w Polsce, a także działania Prawa i Sprawiedliwości w tym zakresie.
Grabowski został zapytany m.in. o wyniki ostatniego
sondażu
dotyczącego
euro
, z którego wynika, że Polacy nie chcą europejskiej waluty. Ponad 64 procent badanych opowiedziało się przeciwko wspólnej walucie.
Ekonomista uważa, że to
kwestia podziałów politycznych i braku wiedzy Polaków
:
- To podział polityczny. Przeciwko będzie więcej zwolenników PiS, którym się wmawia, jaka to jest katastrofa - mówi Gość Radia ZET.
-  Polacy mają swój rozum, ale się nie znają. Ja mam swój rozum, ale nie mam zielonego pojęcia o uprawach w rolnictwie albo hodowli trzody chlewnej. I wcale to źle o mnie nie świadczy - zaznacza ekonomista.
Dodaje, że wspólna waluta mogłaby nam przynieść
tylko korzyści
:
- Jestem za euro. To przyniosłoby Polsce ogromne korzyści. Strefa euro obecnie to nie jest ta sama strefa euro i waluta, która była przyjmowana w 1999 roku. Przeszła kryzys finansowy, budżetowy, pandemię. Teraz przechodzi wojnę u kryzys inflacyjny i z cenami energii -podkreśla były członek Rady Polityki Pieniężnej.
- Przyniosłoby nam
o wiele lepszą stabilność, bezpieczeństwo finansowe
, ale również stabilność i bezpieczeństwo polityczne, lepsze perspektywy dla długookresowego wzrostu - dodaje.
Przy tym wszystkim ekonomista zaznaczył, że w obecnej sytuacji gospodarczej nie mamy szans na to, by wejść do strefy euro:
Na skutek tego cudu, w którym współuczestniczył pan Glapiński, mamy tak rozregulowaną gospodarkę, że
nie mamy najmniejszych szans na zrealizowanie warunków
. Zdaniem ekonomisty, należy poprawić parametry makroekonomiczne, koszty pieniądza, rentowność obligacji 10-letnich, należy spowodować, by inflacja nie była większa, niż 1 pkt proc. - dopiero wtedy możemy mówić o przyjęciu euro - mówił.
Grabowski został zapytany także o działania
Daniela Obajtka
i rozwój Orlenu. Ekonomista stwierdził wprost, że "wyrzuciłby Obajtka na zbity pysk następnego dnia":
- Dlatego, że prowadzi z politycznymi kolegami do niebotycznej koncentracji nieefektywnego podmiotu, który będzie działał w monopolistycznej strukturze kosztem obywateli. Budujemy wielkiego czempiona, by
politycy mieli łatwiej manipulować gospodarką
, z kosztem dla konsumentów, obywateli. Przedsiębiorstwa nie są po to, by spełniały ambicje właścicieli i prezesów, tylko by w konkurencji optymalizować korzyści dla konsumentów - zaznacza ekonomista.
Oberwało się także Prawu i Sprawiedliwości. Grabowski stwierdził, że
partia funduje Polakom populizm gospodarczy
"wsparty autorytaryzmem" i "dopóki Polacy na własnej skórze nie doświadczą skutków populizmu, racjonalne argumenty będą trafiały, ale do mniejszości":
- To katastrofa Polski. Spirala narastającego populizmu. Populizm upada nie przegrywając z racjonalnymi argumentami, tylko implementując populistyczną terapię, doprowadza do takiego kryzysu, że ludzie dopiero na faktach przecierają oczy ze zdumienia i zaczynają słuchać racjonalnych argumentów - dodał.
W jego opinii
opozycja ma obecnie najlepszy program polityczny
oparty na zmniejszeniu roli państwa w gospodarce:
- Opozycja ma dziś najlepszy program, jaki można sobie poprzeć. Dokładnie taki, jak miał komitet obywatelski Lecha Wałęsy w 1989. Przywrócenie demokracji, wolności mediów, praworządności, odpolitycznienie przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa,
zmniejszenie roli państwa w gospodarce
- dodał.
Grabowski uważa, że
Polski nie stać na rozbudowane programy socjalne
:
- Mam jedną receptę, żeby wszyscy liderzy polityczni uświadomi sobie, w jak poważnej sytuacji jesteśmy, żeby zrozumieli siebie nawzajem. Muszą razem usiąść i powiedzieć: realizujemy wybrane, najbardziej celowane programy socjalne, których teraz nie ma, np. wspieranie samotnie mieszkających emerytów np. 500+ dla najbogatszych. Natychmiast! 500 złotych dla kogoś, kto zarabia 20 tys.?! To nie zmienia jego sytuacji, a w masie zmienia dużo. 13. oraz 14. emerytura - to nie są emerytury. To trzeba włączyć do normalnych świadczeń - wylicza ekonomista.
Dodał też, że
wydłużenie wieku emerytalnego Polaków jest nieuniknione
:
- Opozycja powinna powiedzieć prawdę: bez dłuższej pracy Polaków nie jesteśmy w stanie utrzymać niepracujących emerytów w przyszłości - uważa ekonomista.
W jego opinii jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra kolejne wybory, to Polskę czeka kryzys gospodarczy porównywalny do tego w Grecji.
Grabowski wprost przyznał, że w jego opinii
państwowe firmy powinny przestać istnieć
:
- Powinniśmy przestać opowiadać, co zrobił Obajtek i co powinien zrobić, tylko natychmiast rozbić ten koncern! Nie dopuścić do fuzji z Lotosem, bo to doprowadziło do tego, że udział Orlenu w rynku hurtowym to 90 proc. Orlen ustala sobie ceny detaliczne i hurtowe. Konkurencji nie ma - mówił.
- Gospodarka musi być
oparta na prywatnych podmiotach działających na rynku konkurencyjnym
, a nie państwowych, upolitycznionych, działających w warunkach monopolu dodał.
Ekonomista był dopytywany o to, jakie firmy zostawiłby w rękach państwa. Stwierdził, że "tylko najbardziej strategiczne":
- Nie widzę powodu, by w długim okresie jakiekolwiek były. Nawet firmy zbrojeniowe w USA są prywatne, lotniska, wiadukty i autostrady. Firmy paliwowe, energetyczne, porty, lotniska mają być prywatne. Mamy infrastrukturę przesyłową w zakresie energetyki, rurociągi, podstawową strukturę komunikacji. Odkupienie PKP Energetyka to błąd - mówi Bogusław Grabowski.
Wypowiedzi Grabowskiego od razu zostały podane dalej przez
Beatę Szydło
, czy
Patryka Jakiego
.
TVP Info
napisało też artykuł:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA