Logo
  • DONALD
  • BADANIE: PRZECIĘTNY KONSUMENT JE TRZY RAZY WIĘCEJ DROBIU NIŻ W LATACH 60

Badanie: przeciętny konsument je trzy razy więcej drobiu niż w latach 60

28.06.2026, 14:00
Fot. Unsplash
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że od lat 60. prawie dwukrotnie
wzrosła średnia ilość mięsa spożywanego przez każdego człowieka
w ciągu roku. Organizacja zauważa, że przemysł mięsny jest jednym z najbardziej przyczyniających się do zmian klimatu.
W 1961 roku człowiek zjadał średnio 25 kg mięsa rocznie. Według obliczeń FAO,
w 2022 roku było to już 47 kg
. Najbardziej gwałtownie
wzrosła konsumpcja drobiu
 - średnio z 3 kg do 17 kg rocznie.
Dwukrotnie zwiększyło się
z kolei spożycie wieprzowiny, osiągając poziom 15 kg rocznie. Jedynie konsumpcja wołowiny pozostała na poziomie zbliżonym do 1961 roku i wynosi średnio 9 kg rocznie na osobę.
- Dystrybucja i dostęp do mięsa są
zróżnicowane zależnie od regionu
. W krajach zamożnych konsumpcja utrzymuje się na stałym wysokim poziomie, zaś
kraje uboższe są wciąż ograniczane
przez dostępność produktów odzwierzęcych - powiedziała
Daniela Battaglia
, współautorka badania pracująca w FAO.
Zgodnie z raportem, rolnictwo jest w czołówce gałęzi światowej gospodarki, które
emitują najwięcej zanieczyszczeń
i wpływają na zmiany klimatu. Wpływ rolnictwa na klimat będzie rósł, szczególnie ze względu na
coraz większe zapotrzebowanie na mięso
. Niektórzy naukowcy krytykują raport FAO za to, że nie zawiera rekomendacji dla najbogatszych krajów, aby
obniżyć spożycie produktów odzwierzęcych
.
- Podstawowym
problemem są zalecenia
. Raport ma na celu pomóc ustawodawcom zidentyfikować punkty wejścia, w których ich interwencje wspierają pozytywny wkład produktów pochodzenia zwierzęcego w zdrową dietę. Może to być
właściwe podejście dla społeczeństw
, które nie mają dostępu do wystraczającej ilości jedzenia, ale to złe założenie dla bogatych narodów, gdzie względy zdrowotne i ekologiczne wskazują na
konieczność redukcji
[konsumpcji] - powiedziała na temat raportu FAO
Cleo Verkuijl
, starsza naukowczyni w Stockholm Environment Institute.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA