Logo
  • DONALD
  • PARTIE OPOZYCJI POZA KONFEDERACJĄ SPOTKAŁY SIĘ, BY OBGADAĆ JAK TO BĘDZIE, JAK JUŻ BĘDĄ RZĄDZIĆ

Partie opozycji poza Konfederacją spotkały się, by obgadać jak to będzie, jak już będą rządzić

20.09.2022, 16:30
fot. East News
We wtorek przy okazji konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski", odbyło się
spotkanie liderów opozycji.
Uczestniczył w nim Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Jarosław Gowin i Włodzimierz Czarzasty.
Konferencję i spotkanie zainicjował Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.
Lider ludowców
Władysław Kosiniak-Kamysz
podkreślił w swoim wystąpieniu, że dyskusja o bezpieczeństwie staje się również dyskusją o tym, jak w przyszłości należy rządzić Polską. Polityk wskazał, że wspólnym mianownikiem dla obecnych na spotkaniu przedstawicieli formacji politycznych, jak i dla wszystkich Polaków, jest to, co znajduje się w preambule Paktu Północnoatlantyckiego.
- My jesteśmy od tego, żeby bezpieczeństwo zapewnić. Czy dzisiaj z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że Polska jest bezpieczna? Ja takiego poczucia nie mam i to nie wynika z niechęci do rządzących, ale z niespełniania fundamentalnych zasad gwarantujących bezpieczeństwo - stwierdził.
Jako najważniejsze
zadanie dla Polski wskazał "odbudowę wspólnoty":
- Nie jest to możliwe pod rządami ludzi, którzy tę chorobę nienawiści rozsiewają, dlatego trzeba wygrać wybory. Niezależne od tego, w jakich blokach pójdziemy, to trzeba przywrócić elementarne poczucie bezpieczeństwa, zaczynając od odbudowy wspólnoty narodowej. Dzisiaj nie ma państwa i mocarstwa na świecie, które odważyłoby się porzucić Polskę i nie korzystać z jej umiejętności, z jej położenia geograficznego i strategicznego - dodał.
Włodzimierz Czarzasty
wskazał z kolei, że najważniejsze jest, by
opozycja rozmawiała ze sobą i współpracowała, tak by wygrać z PiS
:
- Nie jest najważniejsze, czy będzie lista jedna, czy dwie, czy trzy. Ważne jest to, by te listy były zwycięskie, by odsunąć PiS od władzy. Polskie rodziny w ostatnich miesiącach ostatecznie dostrzegły, że PiS nie zapewni im bezpieczeństwa. Patrzę więc w stronę opozycji z nadzieją - musimy współpracować, wykazywać się rozsądkiem i umiarem, by nie zawieść tych nadziei. Bezpieczeństwo to współpraca - mówił Czarzasty.
- Myślę, że to jest dobry moment, by przy okazji naszego spotkania powiedzieć o takich marzeniach - marzeniach o mapie drogowej dla opozycji. Chciałbym, prosiłbym, błagałbym, apelowałbym o to, by spróbować do końca roku zrobić kilka spraw. Uważam, że powinniśmy do końca roku zawrzeć pakt senacki z udziałem środowisk, które tu siedzą, z udziałem samorządowców. Proszę was, byście rozważyli możliwość stworzenia jednego wspólnego komitetu wyborczego do Senatu - powiedział.
W jego ocenie opozycja powinna mieć przygotowany
plan na pierwsze 100 dni rządzenia:
- Myślę, że zbliża się ten czas, przed którym uciekamy, żeby podjąć ostateczną decyzję w sprawie startu do Sejmu. Nie namawiam na szybkie decyzje, namawiam was i siebie i proszę o decyzje mądre, rozsądne, zdystansowane. Uważam również, że powinniśmy stworzyć w najbliższym czasie plan na pierwsze sto dni rządzenia, uznać, co jest dla nas najważniejsze i pokazać to ludziom i dać im nadzieję, dać ludziom spokój i rozsądek - wskazał Czarzasty. 
Na spotkaniu był obecny także były koalicjant PiS
Jarosław Gowin.
Mówił on o tym, jak ważne jest, by nie odwracać się do Zachodu:
- Chcę bardzo mocno podkreślić: ci, którzy mówią o zdradzie Zachodu, mówią w istocie to, na czym zależy Rosji. Polska od Zachodu nie może się odwrócić tak, jak w 1939 roku nie mogła się odepchnąć od morza. Dotykamy zasadniczej linii podziału politycznego w naszym kraju. Ci, którzy mówią o zagrożeniu Polski ze strony Unii Europejskiej, działają, niezależnie od swoich intencji, obiektywnie w interesie Rosji. Obecność w UE to jeden z gwarantów naszego bezpieczeństwa - stwierdził.
Donald Tusk
w rozmowie z dziennikarzami
wyraził zadowolenie
z tego, że wśród liderów innych partii opozycyjnych pojawiają się głosy o współpracy i
idei zjednoczonej opozycji:
- Ja się bardzo cieszę, że, niezależnie od tego, kto co czasami powie, wiadomo, to są i emocje, ja odczuwam naprawdę wielką satysfakcję, że pojawia się wsparcie z różnych stron dla idei zjednoczonej opozycji. Już nie będziemy rozmawiali publicznie o formach tego zjednoczenia - zastrzegł.
- Widać wyraźnie, że ta moja determinacja, by ta opozycja demokratyczna była możliwie zjednoczona, jest dobrze ugruntowana też w naszych relacjach, opiniach i poglądach na Polskę. Każdy gest, każde słowo, wypowiedź każda, inicjatywy, które są wypowiadane, organizowane z dobrą intencją - by zmienić Polskę - ja będę przyjmował jako najwspanialsze prezenty - zaznaczył.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA