Logo
  • DONALD
  • AMBASADA ROSJI OŚWIADCZA, ŻE UROCZYSTOŚĆ DNIA ZWYCIĘSTWA W WARSZAWIE JEDNAK SIĘ NIE ODBĘDZIE

Ambasada Rosji oświadcza, że uroczystość Dnia Zwycięstwa w Warszawie jednak się nie odbędzie

08.05.2022, 11:45
fot. Ambasada Rosji w Warszawie
Ambasada Rosji
rezygnuje z organizacji uroczystości obchodów Dnia Zwycięstwa
w Warszawie. Dyplomaci oświadczyli, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "nie rekomendowało" przeprowadzenia planowanego wydarzenia 9 maja, "żeby nie narażać jej uczestników". 
Na stronie ambasady pojawiło się ostatnio oficjalne zaproszenie z okazji tak zwanego Dnia Zwycięstwa obchodzonego w Rosji. 
"Z okazji 77. rocznicy Zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945 w dniu 9 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury":
 
Wczoraj późnym wieczorem rosyjska dyplomacja opublikowała oświadczenie dotyczące "braku możliwości przeprowadzenia w dniu 9 maja 2022 roku w Warszawie uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa w trybie tradycyjnym".
"Ambasada Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej z głęboką przykrością informuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej 'nie rekomendowało' przeprowadzenia ceremonii złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie (ul. Żwirki i Wigury) oraz akcji 'Nieśmiertelny Pułk' w dniu 9 maja 2022 roku" - poinformowano.
Dodano, że polska strona miała wskazać, że
uroczystość jest związana z "rosyjską operacją specjalną na Ukrainie"
, co jest sprzeczne z polskim Kodeksem Karnym i prawem polskim: publiczne nawoływanie do wszczęcia wojny napastniczej, propaganda faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju, nawoływanie do nienawiści oraz zakaz używania symboli wspierających agresję rosyjską.
"I to o obchodach rocznicy Zwycięstwa nad faszyzmem, dzięki któremu dziś istnieje Państwo Polskie! [...]
Ambasada uważa taką interpretację naszej tradycyjnej uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa za absurdalną i nieuzasadnioną
, jednak w obecnej sytuacji nie możemy liczyć na to, że władze polskie zapewnią właściwy porządek publiczny w czasie jej przeprowadzenia" - podkreślili dyplomaci. 
Siergiej Andriejew
, ambasador Rosji w Polsce, bez względu na status organizacji uroczystości "
złoży wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie
zgodnie z planem 9 maja 2022 roku o godzinie 12.00".
Organizacji wydarzenia sprzeciwiał się również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który napisał na Twitterze, że "żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki".

Masz Telegram? Sprawdź nasz kanał

Wysyłamy świeże newsy i wideo prosto na Telegram. Kliknij, to niczego nie przegapisz: 

https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA