Logo
  • DONALD
  • AUSTRALIA ZATWIERDZIŁA MDMA I PSYLOCYBINĘ W LECZENIU CHORÓB PSYCHICZNYCH

Australia zatwierdziła MDMA i psylocybinę w leczeniu chorób psychicznych

05.02.2023, 12:00
Australijska instytucja rządowa odpowiedzialna za regulacje dotyczące produktów terapeutycznych i leczniczych Therapeutic Goods Administration (TGA) ogłosiła, że od 1 lipca uprawnieni psychiatrzy w Australii będą mogli
przepisywać MDMA i psylocybinę
w niektórych przypadkach zespołu stresu pourazowego (PTSD) czy lekoopornej depresji. 
Środki dotychczas uznawane za narkotyki będą mogły być używane w bardzo ograniczonym zakresie. Jednak jak uważa dr David Caldicott, który wykłada na wydziale medycyny ratunkowej na Australian National University, to "bardzo dobry krok w przeciwną stronę niż wieloletnie demonizowanie narkotyków".
MDMA to 3,4-metylenodioksymetamfetamina, znana powszechnie jako ecstasy. Z kolei psylocybina to psychodelik występujący w grzybach halucynogennych. W latach siedemdziesiątych naukowcy w USA stosowali eksperymentalnie "grzybki" jako środki terapeutyczne, jednak ostatecznie zostały zakazane. 
Dr Caldicott jest przekonany, że zastosowanie wymienionych substancji "może mieć znakomite efekty w przypadkach uważanych za oporne na współczesne metody leczenia" i przyniesie korzyści szczególnie
żołnierzom powracającym z terenów konfliktów zbrojnych
.
- Bezpieczne stosowanie niektórych narkotyków, oprócz ewidentnych korzyści terapeutycznych, daje też szansę nadrobienia dziesięcioleci utraconych możliwości poznawania, jak funkcjonuje ludzki umysł, co było częścią nieprzemyślanej, ideologicznej wojny z narkotykami - skomentował. 
Około jedna trzecia pacjentów z depresją cierpi na odmianę choroby "oporną na leczenie". To oznacza, że standardowe metody, takie jak leki SSRI czy psychoterapia, nie działają. 
W Australii nie ma zatwierdzonych przez TGA leków zawierających MDMA lub psilocybinę, co oznacza, że ​​upoważnieni psychiatrzy będą musieli dostarczać pacjentom "niezatwierdzone" leki zawierające te substancje.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA