Logo
  • DONALD
  • SŁAWOMIR NITRAS TŁUMACZY SIĘ Z "OPIŁOWANIA KATOLIKÓW": NIE POWIEDZIAŁEM NIC ZŁEGO

Sławomir Nitras tłumaczy się z "opiłowania katolików": nie powiedziałem nic złego

30.08.2021, 07:05
Poseł Platformy Obywatelskiej
Sławomir Nitras
był gościem jednego z paneli dyskusyjnych
Campusu Polska Przyszłości
. Podczas panelu polityk odpowiadał na pytania uczestników imprezy. Jedno z nich dotyczyło doprowadzenie do realnego rozdziału Kościoła od państwa. Nitras stwierdził, że "
trzeba opiłować katolików z pewnych przywilejów
":
- Mam takie poczucie, że w ostatnich 6-7 latach Kościół wypowiedział trochę posłuszeństwo temu państwu, złamał pewien standard, który w państwie obowiązuje. Dlatego nie wiem, czy nam jest potrzebny przyjazny rozdział Kościoła od państwa. A może potrzebna jest jakaś kara za to zachowanie? Na przykład nie wiem, czy powinniśmy utrzymać religię w szkołach - kontynuował poseł Platformy Obywatelskiej.
- Uważam, że dojdzie za naszego życia, może nawet w tym pokoleniu, do tego, kiedy katolicy w Polsce staną się mniejszością. Ale dobrze, żeby stało się to, mówiąc uczciwie, w sposób niegwałtowny. Żeby to się stało w sposób racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty, ale na zasadzie: to jest uczciwa kara za to, co się stało. To znaczy: musimy was opiłować z pewnych przywilejów, dlatego że jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli się cokolwiek zmieni - dodał Nitras.
Polityk Platformy Obywatelskiej natychmiast został
skrytykowany za swoją wypowiedź
. Nie spodobała się ona zarówno politykom Zjednoczonej Prawicy, jak i politykom PO:
Dziś Nitras był gościem Marcina Fijołka w programie
Graffiti
w Polsat News. Polityk, tłumacząc się z wypowiedzianych w sobotę słów, stwierdził że nie powiedział nic złego, dlatego też nie ma zamiaru przepraszać:


- Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale są w Polsce takie miejsca, gdzie ludzie nie chodzą do kościoła. W Szczecinie, skąd pochodzę, co niedzielę jest na mszy znacznie mniej niż 20 procent. Mam poczucie, że polskie prawo rodzinne, cywilne czy stowarzyszeń, jest kształtowane z punktu widzenia kościoła i pewnej grupy społecznej, która wcale nie jest najważniejsza - mówił Nitras na antenie Polsat News.
-
Żeby było jasne, ja wcale nie chcę odpiłowywać nikomu głów i nie jestem przywiązany do tego słowa
, to jest dynamika dyskusji. Ale proszę sobie zadać pytanie, czy np. polskie prawo rodzinne musi być kształtowane zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego - wyjaśniał, podając przykład związków par homoseksualnych jako rozwiązania przyjętego w Polsce ze względu na tę doktrynę - dodał.


- Nie mogę przeprosić, bo nie powiedziałem nic złego. Jeżeli komuś nie podoba się słowo "odpiłować", od przywilejów, powtarzam, to mogę użyć innego.
Odejdźmy od sensacji, a rozmawiajmy o sednie.
Bijemy się o przyszły kształt obozu, który dzisiaj nazywamy opozycją - stwierdził.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA