Logo
  • DONALD
  • LISTONOSZ: BRAKUJE PRAWIE WSZYSTKIEGO. POCZTA: NIE BRAKUJE

Listonosz: brakuje prawie wszystkiego. Poczta: nie brakuje

12.04.2020, 16:03
Media w ostatnich dniach informowały o
kolejnych przypadkach zarażeń koronawirusem wśród listonoszów
, m.in. w Krakowie, Białobrzegach czy Świdniku. Kwarantannie poddawane są placówki pocztowe, a sanepid kontaktuje się z osobami, które mogły mieć kontakt z zarażonymi. 
W rozmowach z lokalnymi mediami listonosze zauważają, że
brakuje im środków ochrony osobistej.
 
- Listonosz nie ma obowiązku roznoszenia poczty w maseczce czy jednorazowych rękawiczkach, robi to dla własnego bezpieczeństwa - mówi jeden z nich w rozmowie z serwisem portalrzeszowski.info.
-
 Poczta Polska dała nam maskę bawełnianą wielokrotnego użytku, jedną sztukę,
a codziennie zaś listonosz dostaje jedną parę rękawiczek, zazwyczaj są to małe rozmiary na duże męskie dłonie. Rękawice te po chwili użytkowania rozrywają się i listonosz zostaje bez żadnych. Samego płynu antybakteryjnego do dezynfekcji również brakuje - dodaje. 
Poczta twierdzi natomiast, że
każdy listonosz otrzymał środki ochrony bądź fundusze, aby je kupić
.
"Poczta Polska dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom. W pierwszej kolejności płyny do dezynfekcji otrzymali listonosze oraz pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami. Dotychczas do pracowników trafiło ponad 280 tys. podręcznych buteleczek z płynem dezynfekcyjnym i kilkanaście tysięcy litrów tego płynu w baniakach o wyższej pojemności. Pracownicy otrzymali już łącznie ponad 1,6 mln par rękawiczek i ponad 250 tys. maseczek" - przekazała 
Justyna Siwek,
 rzecznik prasowy Poczty Polskiej. 
Listonosze przyznają też, że
w perspektywie głosowania korespondencyjnego atmosfera jest napięta
. Jak pisze
Newsweek
, Poczta Polska
ma za mało pracowników, aby obsłużyć takie przedsięwzięcie
. Konieczne będzie prawdopodobnie tymczasowe zatrudnienie dodatkowych listonoszy. 
- Do roznoszenia pakietów do głosowania trzeba byłoby zatrudnić dodatkowe osoby, za dodatkowe wynagrodzenie, bo listonoszy jest za mało, żeby temu podołać - mówi Newsweekowi pracowik Poczty Polskiej. 
Według informacji
Rzeczpospolitej
Poczta ma ok. 25 tysięcy listonoszy, jednak spora część z uwagi na epidemię jest na zwolnieniach lub kwarantannach. Do dyspozycji ma pozostawać
15 tysięcy listonoszy
Póki co instytucja nie chce komentować procesu organizacji wyborów. 
"Poczta Polska jest częścią strategicznej infrastruktury państwa polskiego, której zadaniem jest zapewnienie obsługi obywateli oraz władz państwowych nawet w najtrudniejszych warunkach. Jako wyznaczony operator pocztowy jesteśmy zobowiązani do realizacji zadań, jakie wynikają z ustaw (…). Do tej pory, zgodnie z obowiązującymi przepisami, Poczta Polska m.in. obsługiwała wyborców niepełnosprawnych. Natomiast Poczta Polska
nigdy nie komentowała prac legislacyjnych ani sporów politycznych
" - przekazało biuro prasowe
Newsweekowi.
 
Związki zawodowe alarmują natomiast, że
listonosze boją się o swoje zdrowie.
 
- Jeśli dojdzie do głosowania korespondencyjnego, listonosze będą musieli wręczyć nam karty do głosowania, a potem je odebrać. - Sytuacja wśród listonoszy jest napięta - mówił niedawno
Piotr Saugut, szef związku NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej
. w rozmowie z Money.pl.  
- Jeśli miałoby to być za pomocą poleconych, to to przedsięwzięcie jest nie do zrealizowania. Już mamy sygnały, że jeśli listonosze mają nosić karty do osób chorych i w kwarantannie, to jest bardzo prawdopodobieństwo, że spora ich część pójdzie na chorobowe. 
Podobnego zdanian jest
Bogumił Nowicki, szef pocztowej Solidarności
. Jego zdaniem przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego bez potężnego dofinansowania PP przez państwo jest nierealne. 
-
Od półtora roku walczymy o podwyżki. Bezskutecznie. To nie zachęca do wykonywania niebezpiecznych zdań
- mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą. 
Zobacz też: 

Hej, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy niezależnym portalem, który sprawdza informacje i podaje ich źródła. Piszemy o ciekawych i ważnych wydarzeniach, o ludziach i o popkulturze. Promujemy też Wasze materiały: donald.pl/sortownia.

 

Chcesz nam pomóc zmieniać polskie media? Przeczytaj, dlaczego warto: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA