Logo
  • DONALD
  • PIERWSZY RAZ OD PONAD 10 LAT EUROPEJSKI BANK CENTRALNY PODNIÓSŁ STOPY PROCENTOWE

Pierwszy raz od ponad 10 lat Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe

21.07.2022, 16:30
Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe
pierwszy raz od 11 lat
. Podwyżkę zarządzono o 50 punktów bazowych do poziomu 0,5 proc., czyli o 25 proc. więcej niż przewidywali analitycy. 
 
Rada Prezesów uznała po aktualizacji ocen ryzyka inflacyjnych i wzmocnionego wsparcia dla skutecznej transmisji polityki pieniężnej zapewnionego przez instrument TPI (Transmission Protection Instrument), że taka podwyżka będzie adekwatna. 
- Rada Prezesów postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych. Tak więc od 27 lipca 2022 stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosną odpowiednio do 0,50 proc., 0,75 proc. oraz 0,00 proc. - mówiła prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.
TPI zatwierdzone w czwartek "będzie uzupełnieniem zestawu narzędzi Rady Prezesów i może zostać aktywowany w celu przeciwdziałania nieuzasadnionej, chaotycznej dynamice na rynku stanowiącej poważne zagrożenie dla transmisji polityki pieniężnej w strefie euro".
- Skala skupu w ramach tego instrumentu zależy od tego, jak poważne są zagrożenia dla transmisji polityki pieniężnej. Skup nie jest ograniczony ex ante. Instrument TPI będzie chronić mechanizm transmisji, co pozwoli Radzie Prezesów skuteczniej wypełniać mandat do utrzymania stabilności cen - wyjaśniła.
W dalszej części oświadczenia dowiadujemy się, że kolejne posiedzenia Rady Prezesów będą miały na celu
normalizację stóp procentowych
. Analitycy podejrzewają, że stopy procentowe wzrosną o kolejne 50 pb. we wrześniu, a ekonomiści z Credit Agricole twierdzą, że podwyżki mogą zakończyć się w czerwcu 2023 roku.
To wszystko ma doprowadzić
do powrotu inflacji na poziomie 2 proc.
w średnim okresie oraz umocnić euro. Decyzje EBC błyskawicznie wpłynęły na kursy walut -
euro umocniło się względem dolara
, co wpłynęło korzystnie na kurs polskiego złotego. Wcześniej dolar kosztował niecałe 4,68 zł, kwadrans później znalazł się poniżej 4,65 zł. Z kolei kurs franka szwajcarskiego spadł z 4,81 zł na 4,79 zł, zaś euro kosztuje 4,76 zł.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA