Logo
  • DONALD
  • TRZASKOWSKI ZAPOWIADA KONSULTACJE W SPRAWIE NOCNEJ PROHIBICJI W WARSZAWIE, ALE WCIĄŻ NIE JEST JEJ ZWOLENNIKIEM

Trzaskowski zapowiada konsultacje w sprawie nocnej prohibicji w Warszawie, ale wciąż nie jest jej zwolennikiem

28.02.2024, 10:41
Wygląda na to, że
nocna sprzedaż alkoholu
staje się jednym z tematów kampanii przed wyborami samorządowymi w Warszawie. We wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową kandydatka Lewicy wicemarszałek Senatu
Magdalena Biejat
zadeklarowała, że jest zwolenniczką zakazu nocnej sprzedaży alkoholu. Dziś
Rafał Trzaskowski
, który walczy o drugą kadencję na stanowisku prezydenta, zapowiedział konsultacje w tej sprawie. Podkreślił przy tym, że wciąż sam nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania.
- Osobiście jest zwolenniczką tego, żeby wprowadzić - podobnie jak inne miasta w Polsce - zakaz sprzedaży alkoholu w nocnych sklepach - zapowiedziała wczoraj Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy. 
Jej zapowiedź wywołała wiele komentarzy, szczególnie wśród aktywistów, którzy od dawna postulują wprowadzenie nocnej prohibicji. 
O opinię w tej sprawie pytany dziś był Rafał Trzaskowski, który był gościem Bogdana Rymanowskiego na antenie Radia Zet. Prezydent Warszawy przyznał, że wciąż nie jest zwolennikiem nocnej prohibicji, ale w mieście odbędą się konsultacje w tej sprawie.
- Wielokrotnie o tym mówiłem, że nie byłem zwolennikiem takiego rozwiązania, ale ponieważ dużo wcześniej na moich spotkaniach z warszawiakami pojawiały się takie głosy, zanim jeszcze włączyli się w to politycy i zanim się politycy obudzili, no to zarządziliśmy konsultacje. Będą konsultacje i jeśli większość warszawiaków będzie chciała takiego rozwiązania, to
wtedy będziemy się zastanawiali nad jego wprowadzeniem, po kampanii wyborczej
, tak, żeby politycy teraz nie nadużywali tego argumentu, bo chcemy podjąć racjonalną decyzję.
Pytany o to, co podpowiada mu intuicja i czy jego zdaniem takie rozwiązanie miałoby pozytywne efekty, Trzaskowski stwierdził, że to trzeba sprawdzić. 
- Wydaje mi się, że dziś dużo bardziej aktywna jest strona, która chce zakazu, a do tej strony, która nie chce zakazu, nawet jeszcze nie docierają te informacje. Dlatego chcemy zrobić duże konsultacje i zobaczyć, co myśli większość.
Podkreślił, że jego opinia się jednak nie zmieniła.
- Mówiłem o tym wielokrotnie,
ja nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania
, natomiast nie jestem żadnym dogmatykiem, wsłuchuję się w głos warszawiaków i warszawianek, jeżeli większość będzie chciała takiego rozwiązania, to wtedy będziemy się zastanawiać nad jego wprowadzeniem.
Rymanowski wskazał, że w Krakowie nocna prohibicja przyniosła pozytywne rezultaty, zmniejszyła się m.in. liczba interwencji policji.
- Proszę pojechać i zobaczyć, co się dzieje poza strefą, na granicy strefy.
Zawsze problemy są tam, gdzie się kończy strefa
, dlatego nie można tego wprowadzić tak o. Albo w całej Warszawie, ale wtedy trzeba porozmawiać z gminami ościennymi, albo w części Warszawy, ale wtedy problem przeniesie się do innych dzielnic, to jest poważny problem - stwierdził Trzaskowski.
Debata o nocnej prohibicji w Warszawie trwa już od dłuższego czasu, petycję w tej sprawie składali miejscy aktywiści. Klub Koalicji Obywatelskiej rekomendował jednak jej odrzucenie. 
Z wprowadzenia nocnej prohibicji zadowolony jest natomiast urząd miasta w
Krakowie
. Po pół roku obowiązywania zakazu odnotowano spadek interwencji policji i straży miejskiej.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Jan Śpiewak on Twitter: "Brawo @MagdaBiejat!!!! pic.twitter.com/DdQsuXG7Id / Twitter"https://x.com/JanSpiewak/status/1762472605041201618?s=20
2. J.E. gromota on Twitter: "Jeśli nie wytrzymasz ośmiu godzin bez alkoholu, tylko będziesz specjalnie jechał po flaszkę do Piaseczna, to problem nie leży w zakazie tylko w tobie / Twitter"https://x.com/gromotapl/status/1762779506593390803?s=20
Pokaż więcej (1)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA