Logo
  • DONALD
  • SOROS W DAVOS: PRZEZ PUTINA KRYZYS KLIMATYCZNY SCHODZI NA DRUGI PLAN

Soros w Davos: przez Putina kryzys klimatyczny schodzi na drugi plan

25.05.2022, 16:15
W niedzielę w szwajcarskim Davos rozpoczęło się
Światowe Forum Ekonomiczne
. W tym roku debaty skupiają się głównie wokół wojny w Ukrainie, pandemii Covid-19, a także kryzysu klimatycznego. W imprezie bierze udział ponad 2,5 tysiąca osób, w tym politycy, przedsiębiorcy, naukowcy i reprezentanci organizacji pozarządowych.
Wczoraj przemawiał m.in.
George Soros
, który mówił o inwazji na Ukrainę i jej źródłach.
- Inwazja na Ukrainę nie wzięła się znikąd. Przez ostatnie pół dekady, a nawet dłużej świat coraz bardziej angażuje się w walkę między dwoma diametralnie przeciwstawnymi systemami rządzenia: społeczeństwem otwartym i społeczeństwem zamkniętym. W społeczeństwie otwartym rolą państwa jest ochrona wolności jednostki; w zamkniętym społeczeństwie rolą jednostki jest służenie władcom państwa. Dziś Chiny i Rosja stanowią największe zagrożenie dla tego otwartego - mówił Soros.
Stwierdził, że inwazja na Ukrainę może okazać się
początkiem III wojny światowej
. Podkreślał również, że przez Władimira Putina inne sprawy, takie jak kryzys klimatyczny, musiały zejść na drugi plan. 
-  Inne kwestie, które dotyczą całej ludzkości - walka z pandemią i zmianami klimatycznymi, unikanie wojny nuklearnej, utrzymanie globalnych instytucji - 
musiały zejść na drugi plan
w tej systemowej walce. Dlatego mówię, że nasza cywilizacja może nie przetrwać.
- Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping mają ze sobą wiele wspólnego: rządzą przez zastraszanie, co prowadzi ich do oszałamiających błędów - Putina na Ukrainie i Xi Jinpinga z niezrównoważoną polityką zerowego COVID. Ale głębokie wady ich zamkniętych społeczeństw nie oznaczają, że otwarte społeczeństwa muszą zwyciężyć - ostrzegał. 
- Najlepszym i być może jedynym sposobem na ocalenie cywilizacji jest
pokonanie Putina tak szybko, jak to możliwe
- mówił Soros.
Podkreślał też, że rozejm z Putinem jest "nieosiągalny", bo "nie można mu ufać". Stwierdził też, że wciąż "zależność Europy od rosyjskich paliw jest za duże". 
- Im słabszy jest Putin, tym bardziej jest nieprzewidywalny. Unia Europejska musi zrozumieć, że Putin może przerwać dostawy gazu dla Wspólnoty, gdy będzie to naprawdę bolesne.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA