Logo
  • DONALD
  • SOROS W DAVOS: PRZEZ PUTINA KRYZYS KLIMATYCZNY SCHODZI NA DRUGI PLAN

Soros w Davos: przez Putina kryzys klimatyczny schodzi na drugi plan

25.05.2022, 16:15
W niedzielę w szwajcarskim Davos rozpoczęło się
Światowe Forum Ekonomiczne
. W tym roku debaty skupiają się głównie wokół wojny w Ukrainie, pandemii Covid-19, a także kryzysu klimatycznego. W imprezie bierze udział ponad 2,5 tysiąca osób, w tym politycy, przedsiębiorcy, naukowcy i reprezentanci organizacji pozarządowych.
Wczoraj przemawiał m.in.
George Soros
, który mówił o inwazji na Ukrainę i jej źródłach.
- Inwazja na Ukrainę nie wzięła się znikąd. Przez ostatnie pół dekady, a nawet dłużej świat coraz bardziej angażuje się w walkę między dwoma diametralnie przeciwstawnymi systemami rządzenia: społeczeństwem otwartym i społeczeństwem zamkniętym. W społeczeństwie otwartym rolą państwa jest ochrona wolności jednostki; w zamkniętym społeczeństwie rolą jednostki jest służenie władcom państwa. Dziś Chiny i Rosja stanowią największe zagrożenie dla tego otwartego - mówił Soros.
Stwierdził, że inwazja na Ukrainę może okazać się
początkiem III wojny światowej
. Podkreślał również, że przez Władimira Putina inne sprawy, takie jak kryzys klimatyczny, musiały zejść na drugi plan. 
-  Inne kwestie, które dotyczą całej ludzkości - walka z pandemią i zmianami klimatycznymi, unikanie wojny nuklearnej, utrzymanie globalnych instytucji - 
musiały zejść na drugi plan
w tej systemowej walce. Dlatego mówię, że nasza cywilizacja może nie przetrwać.
- Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping mają ze sobą wiele wspólnego: rządzą przez zastraszanie, co prowadzi ich do oszałamiających błędów - Putina na Ukrainie i Xi Jinpinga z niezrównoważoną polityką zerowego COVID. Ale głębokie wady ich zamkniętych społeczeństw nie oznaczają, że otwarte społeczeństwa muszą zwyciężyć - ostrzegał. 
- Najlepszym i być może jedynym sposobem na ocalenie cywilizacji jest
pokonanie Putina tak szybko, jak to możliwe
- mówił Soros.
Podkreślał też, że rozejm z Putinem jest "nieosiągalny", bo "nie można mu ufać". Stwierdził też, że wciąż "zależność Europy od rosyjskich paliw jest za duże". 
- Im słabszy jest Putin, tym bardziej jest nieprzewidywalny. Unia Europejska musi zrozumieć, że Putin może przerwać dostawy gazu dla Wspólnoty, gdy będzie to naprawdę bolesne.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA