Logo
  • DONALD
  • ZAKAZ SPRZEDAŻY AUT SPALINOWYCH OD 2035 ROKU, W UE ZAPADŁA DECYZJA POMIMO SPRZECIWU POLSKI

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, w UE zapadła decyzja pomimo sprzeciwu Polski

28.03.2023, 16:15
Dziś w
Brukseli
spotkali się ministrowie unijnych krajów odpowiedzialnych za kwestie energetyki. Podczas spotkania zapadła decyzja na temat przepisów o
zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 roku
. Regulacje zostały uzgodnione z Parlamentem Europejskim jeszcze kilka miesięcy temu, jednak wówczas brakowało zgody Niemiec, przez co powstała tak zwana mniejszość blokująca i przepisy nie mogły być przyjęte.
W weekend Niemcy porozumiały się jednak z Brukselą. Przekonały Włochy i Francję do wymuszenia na Unii dodatkowych gwarancji, dotyczących dopuszczenia do sprzedaży aut zasilanych paliwami syntetycznymi. Podczas dzisiejszego spotkania
jedynie Polska była przeciwna, zaś Bułgaria, Rumunia i Włochy wstrzymały się od głosu.
Polscy przedstawiciele od samego początku byli przeciwni forsowanym regulacjom. Argumentowano to tym, że nie można przerzucać kosztów na obywateli, dla których ekologiczne auta będą zbyt drogie, a także zwracano uwagę, że do
2035 rok jest nierealny i że przepisy nie uwzględniają różnych uwarunkowań w krajach członkowskich.
W przyjętych regulacjach zastosowano jednak tzw.
klauzulę rewizyjną
, w ramach której za trzy lata ma być przeprowadzona analiza, która ma dać odpowiedź na pytanie, czy wprowadzenie zakazu dla nowych aut emisyjnych po 2035 jest możliwe.
Nowe unijne regulacje otwarcie krytykuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa:
- Nie mogliśmy poprzeć rozporządzenia, nie ma wystarczającej analizy na temat skutków dla naszej gospodarki i społeczeństwa, oraz sektora transportu.
Uważamy, że to będzie szkodliwe dla naszej gospodarki i obywateli
- stwierdziła minister.
- Jeśli chodzi o kwestie proceduralne i zmiany w ostatniej minucie dla jednego kraju to nie jest proces przejrzysty, mamy wiele uwag prawnych. Tak jak na wcześniejszych etapach byliśmy przeciwko, tak na kolejnych etapach prac będziemy wspólnie z innymi państwami ten dokument blokować. Poza nami spora część państw (...) południowego bloku naszych sąsiadów również uważa, że jest to za ambitna data i za wcześnie na takie dyskusje i deklaracje - dodała.
Zobacz też:
 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA