Logo
  • DONALD
  • NIEMCY: OSKARŻANY O ZWIĄZKI Z ROSJĄ I ŁAPÓWKI POSEŁ STRACIŁ IMMUNITET

Niemcy: oskarżany o związki z Rosją i łapówki poseł stracił immunitet

17.05.2024, 09:00
Jak informuje Deutsche Welle,
Petr Bystron
, poseł niemieckiej partii AfD i kandydat do Parlamentu Europejskiego, stracił immunitet. Prokuratura oskarża go o przyjmowanie łapówek i pranie brudnych pieniędzy. Bystron jest jednym z bohaterów tzw.
Russiangate
, aferze związanej z szerzeniem prorosyjskiej propagandy za pieniądze Kremla. Nagrania służb mają dowodzić, że przyjmował on pieniądze od propagandowej platformy Voice of Europe.
Urodzony w Czechach Bystron to jeden z czołowych polityków skrajnie prawicowej
AfD
, słynący z prorosyjskich wypowiedzi. W Bundestagu zasiada od 2017 roku, reprezentując okręg Monachium Północ. Obecni startuje z drugiego miejsca listy AfD od Parlamentu Europejskiego. 
Okazuje się, że Bystron miał być też jednym z bohaterów Russiangate, w ramach której rosyjska siatka miała płacić prawicowym politykom w UE za szerzenie prorosyjskiej propagandy. Wedle medialnych doniesień pieniądze mieli przyjmować posłowie AfD, ale również politycy z Polski. 
Kilka tygodni temu czeskie i niemieckie media ujawniły, że pieniądze od Kremla przyjmował także Bystron. Jak informowano, czeski wywiad ma być w posiadaniu nagrań, na których widać, jak posedł AfD odbiera od szefa 
Voice of Europe
, Artioma Marczewskiego "drobną paczkę". Miał on spotykać się z nim w zeszłym roku kilkukrotnie.
Czeskie służby zainteresowały się sprawą po tym, jak tamtejszy rząd umieścił Voice of Europe, a także Marczewskiego na liście
sankcji
. Jak informuje The Spiegel, VoE ma znaleźć się wkrótce również na
unijnej liście
i otrzymać zakaz nadawania być może jeszcze przed wyborami europejskimi. Wedle ustaleń za VoE stoi
Wiktor Medwedczuk
, były ukraiński polityk, milioner i przyjaciel Władimira Putina. W 2022 roku w ramach wymiany więźniów został odesłany do Rosji.
Polityk AfD zaprzecza, że przyjmował jakiekolwiek środki od VoE. Uważa, że trwa wobec niego "kampania oszczerstw" związana z wyborami i będąca próbą "uniemożliwienia" posłom AfD osiągnięcie dobrego wyniku.
Sprawą zajęła się jednak prokuratura, która oskarżyła Bystrona o
przyjmowanie łapówek i pranie brudnych pieniędzy
. Śledczy przeszukali jego nieruchomości w Berlinie, Monachium i na Majorce oraz biuro w Bundestagu. Jak informują media, zajęta dokumenty i nośniki danych. Wczoraj Bundestag przegłosował uchylenie immunitetu Bystrona, co pozwoli na postawienie mu zarzutów. 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA