Logo
  • DONALD
  • PREMIER WIELKIEJ BRYTANII PROPONUJE OBOWIĄZKOWĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ DLA 18-LATKÓW

Premier Wielkiej Brytanii proponuje obowiązkową służbę wojskową dla 18-latków

27.05.2024, 15:15
Wczoraj brytyjski
premier Rishi Sunak
zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie wygra 4 lipca wybory do Izby Gmin, to wówczas
przywróci obowiązkową służbę wojskową
dla 18-latków
. Według pomysłu Partii Konserwatywnej 18-latkowie mieliby do wyboru wstąpienie do wojska w pełnym wymiarze na
12 miesięcy
, służbę w brytyjskiej cyberobronie przez taki sam okres, gdzie uczyć się będą o logistyce, cyberbezpieczeństwie, zaopatrzeniu lub operacjach reagowania cywilnego.
Do wyboru mają mieć także wolontariat przez jeden weekend w miesiącu przez rok - łącznie 25 dni - w policji, straży pożarnej, służbie zdrowia lub organizacjach charytatywnych zajmujących się osobami starszymi i potrzebującymi pomocy.
Politycy Partii Konserwatywnej na czele z premierem zakładają, że pierwsi 18-latkowie zostaną powołani do służby
we wrześniu 2025 roku
. Szacunkowy koszt tego projektu ma wynieść 2,5 mld funtów rocznie.
Sunak przekonuje, że obowiązkowa służba wojskowa zapewni "młodym ludziom zmieniające życie możliwości" i pozwoli im "nauczyć się prawdziwych umiejętności, robić nowe rzeczy i przyczyniać się do rozwoju ich społeczności i naszego kraju".
"Tym, którzy krytykują, że uczynienie jej obowiązkową jest nierozsądne, mówię: obywatelstwo niesie ze sobą nie tylko prawa, ale i obowiązki. Bycie Brytyjczykiem to coś więcej niż tylko kolejka do kontroli paszportowej" - pisze brytyjski premier na łamach Mail on Sunday.
W jego ocenie ma to także
wzmocnić ducha narodowego
:
"To wspaniały kraj, ale pokolenia młodych ludzi nie miały możliwości ani doświadczenia, na które zasługują, a istnieją siły próbujące podzielić nasze społeczeństwo w tym coraz bardziej niepewnym świecie" - uważa premier.
W ocenie konserwatystów obowiązkowa służba wojskowa ma także pomóc uniknąć młodym z niektórych środowisk "życia w bezrobociu i przestępczości".
Obowiązkową służbę wojskową w Wielkiej Brytanii poprzednim razem wprowadzono po II wojnie światowej. Zrobił to rząd Clemence'a Attlee. Mężczyźni w wieku od 17 do 21 lat musieli służyć w siłach zbrojnych przez okres 18 miesięcy, przy czym okres ten został wydłużony w 1950 roku do dwóch lat. Ostatecznie obowiązek ten zniesiono w 1960 roku.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA