Logo
  • DONALD
  • ORGANIZACJE MLECZARSKIE BARDZO CHCĄ ZAKLEPANIA SŁOWA MLEKA TYLKO DLA "WYDZIELINY Z WYMION"

Organizacje mleczarskie bardzo chcą zaklepania słowa mleka tylko dla "wydzieliny z wymion"

18.09.2020, 13:00
Polska Izba Mleka, Związek Polskich Przetwórców Mleka oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
skierowali pismo do ministerstwa rolnictwa, w którym podkreślają konieczność
zawężenia stosowania terminów m.in. ser czy masło tylko dla pro produktów mlecznych
.
Europejska Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w jednym ze sprawozdań zaproponowała zawężenie stosowania terminów "stek", "kiełbasa", "eskalopka", "burger" lub "hamburger" wyłącznie w odniesieniu do produktów zawierających mięso oraz określeń takich jak "mleko", "ser", "jogurt", "masło" lub "serwatka" tylko dla produktów mlecznych.
Polskie organizacje mleczarskie popierają zmiany zaproponowane przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Prawodawstwo UE definiuje, że
"mleko" oznacza "wyłącznie zwykłą wydzielinę z wymion
- bez żadnych dodatków ani niepoddaną ekstrakcji". "Przetwory mleczne" to z kolei produkty powstałe z mleka.
Sygnatariusze apelu podkreślają, że definicję tę poprał w roku 2017 Trybunał Sprawiedliwości "stwierdzając, że terminy "mleko", "serwatka", "śmietanka", "masło", "maślanka", "ser" i "jogurt" nie mogą być stosowane do oznaczania żadnego produktu pochodzenia roślinnego".
"Mając powyższe na uwadze podtrzymujemy stanowisko, że niezmiernie istotne jest dalsze objęcie ochroną prawną warunków dotyczących produktów mlecznych ramach przyszłej WPR oraz utrzymanie zastrzeżenia ich jedynie w odniesieniu do mleka i produktów mlecznych.
Jesteśmy przeciwni rozszerzaniu listy odstępstw, aby uniknąć wprowadzających w błąd i naruszających zaufanie konsumenckie praktyk
. Postulujemy także utrzymanie w obecnej formie przepisów prawnych dotyczących norm handlowych, ustanowionych w rozporządzeniu o jednolitej wspólnej organizacji rynku tłuszczów do smarowania i mleka spożywczego oraz w dyrektywach szczegółowych dotyczących mleka odwodnionego i kazeiny (atesów), określających podstawowe specyfikacje produktów, które muszą być przestrzegane przez wszystkie podmioty łańcucha dostaw w celu zapewnienia wysokiej jakości produktów i uczciwej konkurencji" - cytuje pismo skierowane do resortu Portal Spożywczy.
Zobacz też:

Lubisz nas czytać? Wesprzyj Donalda na Patronite

Donald.pl to więcej zdrowego rozsądku w mediach. Opisujemy codziennie ważne wiadomości, uczciwie i z dystansem, bo wszyscy potrzebujemy trochę oddechu i mniej złych emocji.

Dlaczego warto wspierać nas na Patronite?

1. Bo pójdziemy w twoim imieniu tam, gdzie ty nie możesz i napyskujemy tak, jak tobie nie wypada.

2. Bo zaczął się kryzys i nie powstanie teraz nic lepszego. Media będą się dalej degenerować i mówić to, za co ktoś zapłacił, udając że to nie reklama.

3. Bo wspierasz dziennikarstwo wolnościółkowe, a w korpomediach jest dziennikarstwo klatkowe. Nasze jest zdrowsze.

Kliknij, przeczytaj i rozważ: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA