Logo
  • DONALD
  • DEWELOPERZY DOMAGAJĄ SIĘ PRAWA DO BURZENIA CENTRÓW HANDLOWYCH I BIUROWYCH, ŻEBY BUDOWAĆ MIESZKANIA

Deweloperzy domagają się prawa do burzenia centrów handlowych i biurowych, żeby budować mieszkania

23.02.2022, 07:00
fot. East News
Polscy deweloperzy domagają się od rządu rozszerzenia tzw.
lex deweloper
, aby móc budować mieszkania np. w miejscu galerii handlowych lub biur.
Polski Związek Firm Deweloperskich
zwrócił się z oficjalnym pismem w tej sprawie do Piotra Uścińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. 
Przypomnijmy, że tzw. lex deweloper to
specustawa
, którą mimo wielu kontrowersji przyjęto w 2018 roku. Jej głównym założeniem miało być ograniczanie barier administracyjnych w zakresie budowy mieszkań, ustawa miała stać się narzędziem, które umożliwi redukcję deficytu mieszkań na rynku. Nowe przepisy miały m.in. usprawnić realizację rządowego programu Mieszkanie Plus. 
Na podstawie "lex deweloper" można realizować inwestycje niezależnie od tego, czy w danym miejscu istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że deweloperzy nie muszą brać pod uwagę ustaleń planu, o ile inwestycja nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W ustawie wpisano natomiast, że warunek ten nie obowiązuje w przypadku byłych terenów kolejowych, produkcyjnych czy wojskowych.
PZFD proponuje, aby
rozszerzyć ten katalog o grunty usługowe i handlowe
"Z uwagi na postępującą digitalizację, rozwój e-commerce i zmianę przyzwyczajeń konsumentów na znaczeniu tracą wielkopowierzchniowe galerie handlowe, które często zlokalizowane są na świetnie skomunikowanych działkach, położonych w centrach miast. Postulujemy, by grunty te przekształcać na działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. 
Takie rozwiązanie nie tylko powiększy liczbę dostępnych lokali, ale także będzie działać miastotwórczo
" - tłumaczy w piśmie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wiceprezes PZFD
Konrad Płochocki
Organizacja podaje również przykład warszawskiego
"Mordoru"
jako zagłębia biurowego, które można przekształcić. 
"Po latach wiemy już, że przewidziana w tamtym rejonie
monokultura biurowa zupełnie nie przystaje do miejskich realiów
i nie odpowiada na potrzeby mieszkańców. Warto wspomnieć choćby o kiepskiej ofercie kulturalnej, czy nienajlepszej infrastrukturze komunikacyjnej, generującej ogromne korki w tamtym rejonie. Szansą na zmianę oblicza takich terenów jest ich przekształcenie przez inwestorów" - czytamy. 
Gazeta Wyborcza
przypomina, że w Warszawie deweloperzy już robią pierwsze przymiarki do przekształcania centrów handlowych w osiedla mieszkaniowe. Jeden z projektów dotyczy
terenu po Tesco na Kabatach
. Firma Atrium od dłuższego czasu przymierza się z kolei do przekształcenia terenów centrów Reduta przy Alejach Jerozolimskich, King Cross przy Jubilerskiej oraz Targówek przy Głębockiej.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA