Logo
  • DONALD
  • IZRAEL KONTYNUUJE POLOWANIE NA CZŁONKÓW HAMASU, NA CELOWNIKU NAJWIĘKSZY SZPITAL W STREFIE GAZY

Izrael kontynuuje polowanie na członków Hamasu, na celowniku największy szpital w Strefie Gazy

22.03.2024, 13:00
fot. East News
W listopadzie ubiegłego roku
Siły Obronne Izraela
nakazały ewakuację największego
szpitala w Gazie
- Al-Shifa ze względu na prowadzoną operację przeciwko Hamasowi. Izrael twierdził wówczas, że
Hamas kontroluje Al-Shifa
i zbudował tam swoje centrum dowodzenia. Takie informacje podawały Biały Dom i Pentagon, powołując się na dane wywiadowcze. Organizacja miała przechowywać broń w placówce. Armia wówczas wkroczyła do szpitala i faktycznie mimo zaprzeczeniom Hamasu znalazła tam broń i "infrastrukturę terrorystów":
Na początku tygodnia
doszło do kolejnej akcji w szpitalu
. W poniedziałek izraelskie wojsko wkroczyło do Al-Shifa. Siły Izraela miały otrzymać informacje wywiadowcze, w których stwierdzono, że terroryści Hamasu
wrócili na teren placówki
. Jak donoszą lokalne media, armia miała przed rozpoczęciem operacji uprzedzić resort zdrowia Strefy Gazy o akcji i zażądać "natychmiastowego położenia kresu wszelkiej działalności terrorystycznej w szpitalach".
Izrael podaje, że gdy ich żołnierze weszli na teren szpitala
zostali ostrzelani
:
 "Oddziały odpowiedziały ostrym ogniem. Nasi żołnierze w dalszym ciągu działają na terenie szpitala" - przekazało w komunikacie izraelskie wojsko. 
Ostatecznie Izrael podaje, że w czasie akcji
zabitych zostało 20 "terrorystów",
w tym starszy dowódca sił bezpieczeństwa Hamasu. Zatrzymano także dziesiątki podejrzanych. Izraelska armia twierdzi, że miała przejąć kontrolę nad szpitalem al-Shifa.
Reuters, który relacjonuje sytuację, rozmawiał także o akcji z Palestyńczykami, którzy opisują, jak wyglądała z ich perspektywy:
- Nagle usłyszeliśmy odgłosy eksplozji i bombardowań, wkrótce zaczęły toczyć się czołgi, nadjechały z zachodu i skierowały się w stronę Al-Shifa. Wtedy nasiliły się dźwięki wystrzałów i wybuchów. Nie wiemy, co się dzieje, ale wyglądało to, jak ponowna inwazja na miasto Gaza – relacjonował agencji Reutera 32-letni Mohammad Ali, który mieszka nieopodal kompleksu.
Izrael podaje, że szpital może wykonywać swoje zadania i życie cywilów ani personelu medycznego nie jest zagrożone. Z kolei medycy pracujący w szpitalu twierdzą, że w wyniku ataku zginęło wiele niewinnych osób, m.in. przez odcięcie dostaw prądu, który potrzebny jest do funkcjonowania maszyn.
Hamas zaprzecza jakoby szpital był wykorzystywany przez terrorystów
i poinformował, że w trakcie ataku ucierpieli przebywający w szpitalu cywile:
"Są ofiary śmiertelne i ranni, a ratowanie kogokolwiek jest niemożliwe ze względu na intensywność pożaru i celowanie w każdą osobę zbliżającą się do okien" - podało ministerstwo, cytowane przez Reutersa.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA