Logo
  • DONALD
  • RZESZÓW: ZEŁENSKI SPOTKAŁ SIĘ Z DUDĄ I PO RAZ KOLEJNY PODZIĘKOWAŁ ZA WSPARCIE

Rzeszów: Zełenski spotkał się z Dudą i po raz kolejny podziękował za wsparcie

22.12.2022, 16:33
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Wołodymyr Zełenski
w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych do Ukrainy spotkał się w Rzeszowie z
Andrzejem Dudą
. Rozmowy w cztery oczy oraz między delegacjami trwały
około dwie godziny
. Zełenski w rozmowie z Dudą miał po raz kolejny dziękować za wsparcie dla Ukrainy, relacjonował również swoją wizytę w USA.
Zełenski do Waszyngtonu poleciał wczoraj z Polski amerykańskim samolotem wojskowym. Spotkał się z Joe Bidenem, przemawiał również przed połączonymi izbami Kongresu. Była to jego
pierwsza zagraniczna podróż
od wybuchu wojny. W czasie wizyty Zełenskiego amerykańska administracja poinformowała o zatwierdzeniu kolejnego pakietu pomocowego dla Ukrainy w wysokości 1,85 mld zł.
Dziś Zełenski w drodze z USA spotkał się z Andrzejem Dudą, prawdopodobnie na
lotnisku w Rzeszowie
.
"Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Prezydentem Zełenski, który wracał do kraju po wizycie w USA. Rozmowy w cztery oczy oraz spotkanie delegacji pod przewodnictwem prezydentów trwały dwie godziny. Prezydent Zełenski poinformował Prezydenta Dudę o
szczegółach wizyty w USA
. Przywódcy omówili też stan dwustronnych stosunków polsko-ukraińskich w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę" - informuje Kancelaria Prezydenta. 
Wideorelację ze spotkania obu prezydentów zamieścił na Twitterze były szef BBN i doradca społeczny prezydenta Paweł Soloch. Nagranie udostępnił również sam Zełenski na Instagramie.
"Po drodze do domu spotkałem się z
przyjacielem Ukrainy
- Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania z powodu pełnoskalowej wojny. Omówiliśmy strategiczne plany na przyszłość, stosunki dwustronne i współpracę na poziomie międzynarodowym w 2023 roku.
Dziękujemy za stałe i konsekwentne wsparcie!
" - napisał Zełenski po polsku.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej
Jakub Kumoch
poinformował na antenie TVN24, że
spotkanie Dudy i Zełenskiego musiało być trzymane w tajemnicy
-  Informujemy o nim z dużym poślizgiem czasowym - stwierdził. 
Dodał, że Polska była od początku
zaangażowana
w podróż Zełenskiego do USA. Prezydent Ukrainy najpierw przyjechał pociągiem do Przemyśla, stamtąd został przetransportowany do Rzeszowa, skąd wyleciał do Waszyngtonu. 
- Z oczywistych względów trzymaliśmy to w tajemnicy i nie chwaliliśmy się ani naszym zaangażowaniem, ani tym, gdzie znajduje się prezydent Zełenski. Jest to nie tylko nasz ważny, najważniejszy w tym momencie partner regionalny, ale też osobisty przyjaciel prezydenta Dudy, jego bezpieczeństwo jest dla nas niezwykle ważne - powiedział.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA