
Fot. Pixabay @RJA1988, @thakorkaushik34 / Bloomberg.com
Rosja, przymuszona nałożonymi na nią sankcjami, zgodziła się na sprzedaż ropy
Indiom ze zniżką
5 dolarów
za baryłkę. Jak informuje agencja Bloomberg, na zakup zdecydowały się dwie największe indyjskie rafinerie państwowe: Indian Oil Corp i Bharat Petroleum. Dostawa surowca przewidziana jest na styczeń, a zakupu dokonano przez pośredników nieobjętych sankcjami.
Podliczając wydatki związane z transportem ropy, Rosja na sprzedaży zarobi mniej więcej
40-45 dolarów za baryłkę
. To znaczy, że dochody ze sprzedaży rosyjskiej ropy znów spadną, tymczasem straty Rosji w tym roku już osiągnęły
25 mld dolarów
.
Indyjski
Economic Times
podkreśla, że Indie pozostają jednak ostrożne z zakupem ropy, głównie ze względu na Stany Zjednoczone. Kraj zdecydował się więc sfinalizować zakup w formie
nieprzekraczającej 600 tys. baryłek dziennie
, a to mniej niż jedna trzecia zamówień z 2024 roku.
Poinformowano również, że część indyjskich rafinerii, takie jak Mangalore Refinery and Petrochemicals Ltd czy HPCL-Mittal Energy Ltd całkowicie
unikają rosyjskiej ropy
. Przypomnijmy, że od kiedy większość krajów Unii Europejskiej odcięło się od rosyjskich dostaw, ropa z Uralu była głównie dostarczana klientom z Azji.