Logo
  • DONALD
  • ISLAMISTA BLOG: "HISTORYCZNE POROZUMIENIE", DWA KRAJE ARABSKIE UZNAŁY ISTNIENIE PAŃSTWA IZRAEL

Islamista blog: "historyczne porozumienie", dwa kraje arabskie uznały istnienie państwa Izrael

16.09.2020, 12:55
Wczoraj w Białym Domu podpisano
porozumienia pokojowe między Izraelem a Zjednoczonymi, Emiratami Arabskimi i Bahrajnem
. Gospodarzem ceremonii podpisania umów o normalizacji stosunków z Izraelem był
Donald Trump
.
ZEA i Bahrajn to pierwsze państwa z Zatoki Perskiej, które zdecydowały się na taki krok. Dotąd porozumienia pokojowe z Izraelem spośród państw arabskich zawarły jedynie Egipt i Jordania.
Donald Trump podczas swojego wystąpienia stwierdził, że wynegocjowane za pośrednictwem USA porozumienia
"zmienią bieg historii
". Dodał też, że to "wielki krok, dzięki któremu ludzie różnych religii i różnego pochodzenia żyć będą razem w pokoju i dobrobycie".
Podpisane umowy budzą
sprzeciw strony palestyńskiej
. Palestyńczycy w Strefie Gazy i okupowanym Zachodnim Brzegu zorganizowali protesty potępiające umowy normalizacyjne podpisane w Waszyngtonie. Umowy nazywają zdradą. Po stronie Autonomii stoi także Arabia Saudyjska.
Zawarte porozumienia zakładają
otwarcie ambasad oraz rozwój współpracy gospodarcze
j.
Umowę w imieniu Izraela podpisał premier Benjamin Netanjahu, zaś na czele delegacji ZEA i Bahrajnu stali szefowie dyplomacji tych państw - Abdullah bin Zajed al-Nahjan oraz Abdullatif al-Zajani. Po stronie USA stanął Donald Trump.
"
To przełom na drodze do dalszego pokoju na Bliskim Wschodzie
. Otwarcie bezpośredniego dialogu i więzi między tymi dwoma dynamicznymi społeczeństwami i rozwiniętymi gospodarkami będzie kontynuacją pozytywnej transformacji na Bliskim Wschodzie i zwiększy stabilność, bezpieczeństwo i dobrobyt w regionie" - przekazano we wspólnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych, Królestwa Bahrajnu i Izraela.
Zobacz też:

Hej, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy niezależnym portalem, który sprawdza informacje i podaje ich źródła. Piszemy o ciekawych i ważnych wydarzeniach, o ludziach i o popkulturze. Promujemy też Wasze materiały: donald.pl/sortownia.

Podsumowanie najważniejszych informacji dnia wysyłamy codziennie na Telegramie. Wystarczy zainstalować aplikację Telegram i kliknąć tu: https://t.me/donaldplnews

Instagram: https://www.instagram.com/donald.pl

Sprawdź naszą stronę główną:

STRONA GŁÓWNA »

2 KOMENTARZE

    NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA