Logo
  • DONALD
  • CO DZIESIĄTA OSOBA Z UKRAINY ZAMIERZA POZOSTAĆ W POLSCE NA STAŁE

Co dziesiąta osoba z Ukrainy zamierza pozostać w Polsce na stałe

30.01.2023, 15:40
fot. East News
Z najnowszego Barometru Polskiego Rynku Pracy firmy Personnel Service dowiadujemy się, że
co dziesiąty Ukrainiec
w ciągu najbliższych kilku lat planuje
przenieść się do Polski na stałe
. Autorzy wskazują, że to oznacza spadek o 9 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania z lutego 2022 roku. 
"To pokazuje, że wojna, choć skłania do tymczasowego wyjazdu, nie jest argumentem do opuszczenia ojczyzny na stałe. Zwłaszcza że agresja Rosji pokazała, jak silny jest duch narodu ukraińskiego. Można się zatem spodziewać, że po ustaniu działań wojennych spora część uchodźców wróci do Ukrainy" - czytamy.
84 proc. osób mieszkających w przygranicznych miejscowościach wskazuje, że spędza w Polsce maksymalnie 6 miesięcy. Na tyle pozwalała do niedawna uproszczona procedura zatrudniania. Więcej niż pół roku spędza w Polsce zaledwie 16 proc. osób.
"W lutym 2022 roku, ale jeszcze przed agresją rosyjską, 64 proc. Ukraińców deklarowało, że zamierza przyjechać ponownie do Polski do pracy. Teraz takie deklaracje składa 43 proc. osób. Brak planu powrotu zakłada 47 proc. osób, podczas gdy w lutym br. takie deklaracje składało 30 proc. osób" - napisano w raporcie.
Ponadto Ukraińcy obawiają się
pogorszenia na rynku pracy
. W poprzedniej edycji badania 15 proc. obywateli Ukrainy wskazało, że ważnym argumentem za wyborem Polski jako miejsca emigracji zarobkowej jest stabilna sytuacja polityczno-gospodarcza. Teraz takiej odpowiedzi udzieliło 7 proc., a 39 proc. wskazało, że obawia się pogorszenia sytuacji.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA