Logo
  • DONALD
  • INDONEZJA: PILOTOM SAMOLOTU PRZYSNĘŁO SIĘ PODCZAS LOTU I TAK SOBIE LECIELI PRZEZ PÓŁ GODZINY

Indonezja: pilotom samolotu przysnęło się podczas lotu i tak sobie lecieli przez pół godziny

11.03.2024, 12:34
25 stycznia odbył się rejs samolotu linii Batik Air z Kendari do Dżakarty w Indonezji. Lot o numerze BTK6723 trwał dwie godziny i 35 minut, samo lądowanie również przebiegło pomyślnie - choć mogło być inaczej. Wszystko dlatego, że
obaj piloci samolotu zasnęli
jednocześnie na prawie pół godziny. 
Ministerstwo transportu Indonezji od razu wszczęło dochodzenie w tej sprawie. Ze wstępnego raportu Krajowej Komisji  Bezpieczeństwa Transportu dowiadujemy się, że główny pilot i drugi pilot maszyny spali jednocześnie przez 28 minut. Na pokładzie oprócz nich było 153 pasażerów i cztery stewardessy. 
Po pierwszych 90 minutach lotu Airbusa 320 kapitan poprosił o zgodę na przejście na autopilota. Wówczas drugi pilot powinien nadzorować lot. W pewnym momencie "samolot nie znajdował się na właściwym torze lotu", a wieża kontroli lotów w Dżakarcie nie mogła nawiązać kontaktu z załogą. Po drzemce pilot obudził kolegę, połączył się z wieżą i sprowadził maszynę na właściwy kurs. Ponadto skłamał kontrolerom, że podczas lotu wystąpił "problem z komunikacją radiową". 
Drugi pilot przeprosił za swoje zachowanie. Jak tłumaczył, jest
ojcem miesięcznych bliźniąt
i pomaga żonie w opiece nad nimi. 
Na szczęście nikt nie odniósł żadnych obrażeń, a samolot nie uległ uszkodzeniu. Obaj mężczyźni w wieku 32 i 28 lat zostali zawieszeni. Agencja Antara tłumaczy, że to standardowa praktyka podczas dochodzenia.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA