Logo
  • DONALD
  • KALIFORNIA ZROBIŁA EKSPERYMENT, DAŁA PIENIĄDZE BEZDOMNYM I SPRAWDZIŁA, CO Z NIMI ZROBIĄ

Kalifornia zrobiła eksperyment, dała pieniądze bezdomnym i sprawdziła, co z nimi zrobią

02.01.2024, 16:30
Bezdomni w San Francisco, fot. East News
Badacze z Kalifornii opublikowali wstępny raport podsumowujący
eksperyment
, w ramach którego bezdomni otrzymywali 
750 dolarów miesięcznie
. Po sześciu miesiącach okazało się, że środki te w dużym stopniu pomogły zaspokoić ich podstawowe potrzeby, a osoby, które otrzymywały pieniądze, rzadziej zgłaszały, że nie mają dachu nad głową.
Pod koniec roku Federalny Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast USA alarmował, że liczba bezdomnych w kraju ponownie wzrosła i według szacunków wynosi już ponad 650 tysięcy.
Prawie jedna trzecia z nich mieszka w Kalifornii.
Pisaliśmy o tym tutaj:
To właśnie w Kalifornii prowadzi się wiele badań mających na celu znalezienie rozwiązania problemu bezdomności. Jednym z nich jest eksperyment organizacji non-profit Miracle Messages i University of Southern California (USC), w ramach którego 100 bezdomnych z Los Angeles i San Francisco przez rok otrzymuje
750 dolarów miesięcznie bezwarunkowego dochodu podstawowego
.
Badacze opublikowali właśnie pierwszy raport z badania, obejmujący 69 osób po pół roku eksperymentu. Okazało się, że
odsetek osób zgłaszających, że w ostatnim miesiącu nie mieli schronienia spadł z 30% do 12%
. Tymczasem w grupie kontrolnej, która nie otrzymywała pieniędzy, zanotowano spadek z 28 do 23%. Osoby otrzymujące 750 dolarów miesięcznie zdecydowanie częściej wskazywały też, że otrzymane środki znacznie przyczyniły się do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.
Uczestnicy badania ponad 36% środków wydawali na żywność, 20% na mieszkania, 13% na transport, 12% na odzież, a 6% na opiekę zdrowotną. Około 14% to wydatki z kategorii "inne", w tym około 2% na alkohol, narkotyki i papierosy. Niektórzy wskazywali, że wykorzystali środki na spłatę długów lub rachunków np. za telefon. 
fot. Miracle Money California
Jak tłumaczy 
Ben Henwood,
dyrektor Center for Homelessness, Housing and Health Equity Research USC, choć ustalenia raportu mają charakter wstępny, są bardzo obiecujące.
- To, co wyróżnia efekty naszego badania, to faktycznie zmniejszenie liczby bezdomnych. W wyciągnięcie ludzi z ulic i znalezienie dla nich tymczasowego lub trwałego rozwiązania wkłada się wiele wysiłku, tymczasem okazuje się, że w dużym stopniu pomóc może po prostu zapewnienie im pieniędzy - mówi. 
- Ludzie wykorzystali te pieniądze lepiej, niż my mogliśmy je wykorzystać dla nich.
Kiedy ufamy ludziom, mogą rozwiązać swoje problemy
. Wiedzą, czego potrzebują - mówi z kolei Kevin Adler, założyciel organizacji Miracle Messages. 
Jak tłumaczy, istnieje wiele powodów, dla których ludzie stają się bezdomni, dlatego tak trudno o systemową pomoc. Tymczasem bezpośrednie środki pieniężne mogą w dużym stopniu pomóc im zaspokoić podstawowe potrzeby i pokonać przeszkody uniemożliwiające im stanięcie na nogi.
Badacze mają nadzieję, że pełen raport, który opublikują po zrealizowaniu całego rocznego eksperymentu, przyniesie jeszcze lepsze wyniki. Jak podkreślają, chcieliby także, aby ich inicjatywa stała się inspiracją do
dalszych badań nad bezwarunkowym dochodem podstawowym
, który mógłby być ratunkiem dla osób o niskich dochodach, zwłaszcza tych, którzy mierzą się z ryzykiem bezdomności. 
Zobacz też: 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA