Logo
  • DONALD
  • W ZAWIERCIU POJAWIŁY SIĘ KOSZE NA ŚMIECI, KTÓRE "INFORMUJĄ", GDZIE MIESZKAJĄ CHORZY NA COVID-19

W Zawierciu pojawiły się kosze na śmieci, które "informują", gdzie mieszkają chorzy na Covid-19

03.05.2020, 08:50
TVN24 informuje, że
urząd miasta w Zawierciu
otrzymał z sanepidu informacje o
adresach osób, które są zakażone koronawirusem.
Urzędnicy informacje
przekazali dalej, do spółki odbierającej śmieci.
Ta postanowiła na śmietniki, które stoją pod budynkami zamieszkałymi przez osoby zarażone, naklejać napis Covid-19, tym samym upubliczniając gdzie mieszkają osoby zarażone koronawirusem.
- To zwykłe kosze na odpady, czarne lub ciemnozielone, takie jakie posiadaliśmy. Opatrzyliśmy je naklejką z napisem "COVID" i ustawiamy pod adresami osób zakażonych.
Od mniej więcej 20 kwietna ustawiliśmy je pod kilkunastoma nieruchomościami, w tym domami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi
. Koszy jest więcej, w sumie około 20, bo jak pod danym adresem mieszka większa rodzina, to ustawiamy dwa - mówi Krzysztof Cyberski z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu.
Redaktor naczelny
Gazety Myszkowskiej 
Jarosław Mazanek przyznał, że zna osoby, której mieszkają w budynkach, przy których  stoją takie kosze. Jak twierdzi Mazanek osoby te
"czują się szykanowane".
Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Patryk Drabek skontaktował się z dziennikarzami TVN24. Przekazał, że takie działanie jest konieczne:
- Gmina Zawiercie, otrzymując dane na temat osób przebywających w izolacji domowej od sanepidu, podaje adresy nieruchomości wykonawcy, czyli ZGK Sp. z o. o., z którym Gmina ma umowę na "Świadczenie usługi odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, powstałych na terenie Gminy Zawiercie".
Chodzi o wyposażenie tych nieruchomości lub lokali w pojemniki i worki oznakowane zgodnie z wytycznymi
- napisał w mailu do TVN24 Drabek.
-
Jest to konieczne
aby mieszkańcy skierowani na izolację domową w prawidłowy sposób pozbywali się wytworzonych przez siebie odpadów komunalnych, natomiast pracownicy spółki bezpiecznie mogli te odpady przetransportować na instalację komunalną - dodał.
Dziennikarze TVN24 sprawdzili wytyczne ministra klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Okazuje się, że
zalecane jest zapewnić worki w określonym kolorze lub z napisem C. Jednak nie ma przy tym nakazu.
Krzysztof Cyberski z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu w rozmowie z TVN24 twierdzi jednak, że sama litera C na worku, czy koszu nie byłaby wystarczającą informacją i mogłoby to prowadzić do dalszych zakażeń:
- A mogłyby zdarzyć się takie przypadki, że
ktoś na własną rękę próbowałby sprawdzić, co jest w takim pojemniku. Wtedy mamy ryzyko zarażenia kolejnych osób
- stwierdził Cyberski.
Sprawą zajęła się już
policja:
 - Do nas nikt nie wnioskował o udostępnienie danych osób zakażonych.
Przekazaliśmy dzisiaj materiały dotyczące wystawiania specjalnych koszy prokuraturze
. Jest to niepokojące, bo takim działaniem stygmatyzuje się osoby chore - powiedziała TVN24 Marta Wnuk, rzeczniczka policji w Zawierciu.

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

Nasz Twitter: https://twitter.com/donald_PL_

A to nasz kanał na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA