Logo
  • DONALD
  • AMAZON PIERWSZĄ FIRMĄ W HISTORII, KTÓRA ZALICZYŁA BILION DOLARÓW STRATY GIEŁDOWEJ

Amazon pierwszą firmą w historii, która zaliczyła bilion dolarów straty giełdowej

13.11.2022, 09:05
Amazon
stał się właśnie pierwszą spółką w historii, która z
anotowała łączną stratę na poziomie 1 biliona dolarów
. Media zauważają, że to symbol złej kondycji firm technologicznych. Na giełdzie tracą praktycznie wszyscy: m.in. Microsoft, Intel, Google czy Meta. W sumie pięć najcenniejszych amerykańskich firm z branży straciło w tym roku ponad 4 biliony dolarów. 
Amazon był jedną z pierwszych firm, które osiągnęły wycenę na ponad bilion dolarów. Jeszcze w czerwcu wyceniano go na 1,9 biliona. W czwartek firma zakończyła dzień z wyceną na poziomie
879 miliardów
-
Inflacja rośnie, budżety klientów są mniejsze.
Obserwujemy podwyżki cen produktów, które w dużej mierze związane są nie tylko ze słabnącą wartością pieniądza, ale również podwyżkami cen energii oraz paliwa. Ostatecznie produkty drożeją, klienci kupują mniej, a firmy odnotowują straty - komentuje Brian Olsavsky, dyrektor finansowy Amazona. 
Eksperci podkreślają jednak, że choć wyniki giełdowe Amazona są nieciekawe, firma na tle innych wyróżnia się dobrym przygotowaniem do kryzysu. Do tej pory u
dało jej się uniknąć masowych zwolnień
, podczas gdy np. Meta zapowiedziała ograniczenie zatrudnienia nawet o około 13%, co przekłada się na 11 tysięcy pracowników. 
Problemy finansowe będące efektem zmian makroekonomicznych w USA i na świecie dotykają również inne firmy. Wycena Intela spadła z 279 do 111 mld, NVIDIA - z 821 do 340 mld, Google - z 1,9 biliona do 1,1 biliona, a Microsoftu - z 2,5 biliona do 1,6 biliona. 
Zobacz też: 

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA