Logo
  • DONALD
  • BADANIE: MŁODZI LUDZIE, KOBIETY W CIĄŻY I KIEROWCY POWINNI UNIKAĆ KONOPI INDYJSKICH

Badanie: młodzi ludzie, kobiety w ciąży i kierowcy powinni unikać konopi indyjskich

04.09.2023, 07:30
Na łamach
British Medical Journal
ukazały się wyniki badania przeprowadzonego przez zespół międzynarodowych ekspertów, które dotyczy
zażywania marihuany.
Wynika z nich, że młodzi ludzie, kobiety w ciąży, kierowcy i osoby chore psychicznie powinny unikać marihuany.
Badacze
przeanalizowali dane ze 101 metaanaliz
dotyczących używania konopi indyjskich, które ukazały się w czasopismach naukowych na przestrzeni lat
2002-2022
i dotyczyły wpływu różnych kombinacji konopi indyjskich, kannabinoidów i leków na bazie konopi indyjskich na zdrowie. Naukowcy stwierdzili, że chociaż związki zawarte w konopiach indyjskich mogą być pomocne dla osób cierpiących na pewne schorzenia, przyjmowanie narkotyku może być też
szkodliwe dla innych grup osób.
W analizie zastanych już badań stwierdzono, że używanie konopi indyjskich może być powiązane ze słabym
zdrowiem psychicznym
i funkcjami poznawczymi. Miało ono także zwiększać ryzyko wypadków samochodowych wśród kierowców i prowadziło do złych wyników u dzieci, gdy kobiety w ciąży używały tego narkotyku.
Autorzy stwierdzili, że należy unikać marihuany wśród
młodych ludzi
, gdy ich mózgi wciąż się rozwijają. Zauważono, że większość chorób psychicznych została po raz pierwszy zidentyfikowana w wieku nastoletnim. Był to również okres, w którym "funkcje poznawcze mają kluczowe znaczenie dla optymalizacji wyników w nauce i uczenia się".
"Najbardziej niepokojącym odkryciem jest wielowymiarowy szkodliwy wpływ marihuany na funkcjonowanie mózgu, co znajduje odzwierciedlenie w powiązaniach ze słabym poznaniem i zaburzeniami psychicznymi. Jeśli połączymy te wyniki z faktem, że prawie 2/3 osób z zaburzeniami psychicznymi ma początek przed 25 rokiem życia, rozsądne wydaje się stwierdzenie, że należy unikać konopi indyjskich w młodszych warstwach populacji" - zauważył dr Marco Solmi, profesor nadzwyczajny psychiatrii na Uniwersytecie w Ottawie i badacz w Ottawa Hospital Research Institute w Kanadzie.
Badanie wykazało, że zażywanie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia
zaburzeń psychotycznych
lub zaburzeń zdrowia psychicznego, a zażywanie marihuany po wystąpieniu zaburzeń psychicznych pogarsza wyniki kliniczne.
"Na przykład, u osób z psychozą, marihuana zwiększa ryzyko nawrotu choroby i pogarsza funkcje poznawcze" - wyjaśnił Solmi.
Jeśli chodzi o
kobiety w ciąży
, to badania wykazały, że zbyt często sięgają one po konopie indyjskie w celu złagodzenia nudności, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Co więcej, znaleziono dowody na związek między używaniem konopi indyjskich a ryzykiem urodzenia
małego dziecka o niskiej masie urodzeniowej.
W badaniu podkreślono jednak, że kannabidiol jest korzystny dla osób z padaczką, pomagając im uniknąć napadów. Leki na bazie konopi indyjskich mogą również pomóc zmniejszyć przewlekły ból i skurcze u osób ze stwardnieniem rozsianym. Mogą również pomóc zmniejszyć nudności i wymioty u pacjentów z różnymi schorzeniami oraz poprawić sen pacjentów chorych na raka.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA