Logo
  • DONALD
  • STAN PLANETY NA KONIEC 2021: 22 DOBRE WIADOMOŚCI

Stan planety na koniec 2021: 22 dobre wiadomości

31.12.2021, 09:45
W maju powołano koalicję na rzecz przywrócenia zdegradowanych siedlisk na Wyspach Galapagos, fot. Shutterstock
W tym roku na świecie wydarzyło się wiele niepokojących rzeczy, o których słyszeliśmy codziennie: pandemia koronawirusa, postępujące zmiany klimatyczne, pożary, wojny handlowe i masowe protesty. Nie brakowało jednak i 
pozytywnych wydarzeń
, o których mogliście nie słyszeć.
Każdy z tych punktów to
szczęśliwy finał, lub etap długiej, burzliwej historii:
#1 Portugalia
zamknęła swoją ostatnią elektrownię węglową, dziewięć lat wcześniej niż planowano. To czwarty kraj w UE, który całkowicie rezygnuje z węgla,
Belgia
zrobiła to w 2016 roku,
Austria i Szwecja
poszły w jej ślady w 2020.
[ŹRÓDŁO]
#2 
Koalicja ponad 40 organizacji, od lokalnych pozarządowych po rządy i organizacje międzynarodowe, utworzyła
fundusz
z kapitałem 43 milionów dolarów na rzecz przywrócenia zdegradowanych siedlisk na Wyspach Galapagos (na zdjęciu). Inicjatywa ma na celu reintrodukcję 13 wymarłych gatunków i pomoc w zwiększeniu populacji 54 zagrożonych gatunków. 
[ŹRÓDŁO]
 
#3
 Rezerwat obejmujący tereny Austrii, Słowenii, Chorwacji, Węgier i Serbii stanie się pierwszą biosferą UNESCO, która obejmie pięć różnych krajów. Nowa biosfera, nazywana
"Amazonką Europy",
stanie się miejscem ochrony lasów, brzegów i rozlewisk, a także troski o ogromną liczbę gatunków zwierząt, w tym o największe zagęszczenie miejsc lęgowych bielików w Europie kontynentalnej. 
[ŹRÓDŁO]
#4
 Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowy raport opisujący
zdumiewające postępy w leczeniu odry
. W latach 2000-2020 roczna liczba zgonów z powodu odry spadła o 94%, z 1 072 800 do 60 700.
[ŹRÓDŁO]
#5 Hiszpania
uchwaliła nowe prawo, które uznaje
zwierzęta
za "istoty czujące". Aktywiści walczyli o tę zmianę od czterech lat, alarmując, że każdego roku w kraju porzuca się 200 tysięcy zwierząt. Nowe prawo będzie skuteczniej chronić zwierzęta przed złym traktowaniem, porzuceniem czy oddzieleniem od jednego z właścicieli.
[ŹRÓDŁO]
 
#6
Po raz pierwszy naukowcy stworzą mapę 
światowych podziemnych sieci grzybów
, które do tej pory były w dużej mierze niezbadane. Zrozumienie tych połączonych sieci zwanych grzybnią może pomóc nam w walce ze zmianami klimatu. Sieci grzybów przechowują miliardy ton CO2 i działają jako "autostrady" składników odżywczych dla roślin i drzew oraz umożliwiają im komunikację. Mapa zidentyfikuje miejsca, które mogą przechowywać więcej CO2 i pomoże chronić je przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak nawozy rolnicze.
[ŹRÓDŁO]
 
#7
Miniony rok przyniósł wiele dobrych wiadomości ze świata
zwierząt
. Po 35 latach populacja 
papugi patagonki
 w Chile wzrosła z 217 w 1986 roku do ponad 4000. Hiszpanie ogłosili sukces programu ratowania zagrożonej wyginięciem
antylopy z Sahary
znanej jako mhorr. Po misji ratunkowej przeprowadzonej w Almerii antylopy wróciły do Tunezji, Maroka i Senegalu. 
Nepal
jest z kolei na dobrej drodze, aby stać się pierwszym krajem, który podwoi populację tygrysów: w 2009 roku miał około 121 osobników, w 2022 będzie ich 250. Na
Wyspach Zielonego Przylądka
rozwijają się natomiast
populacje żółwi morskich
, liczba gniazd wzrosła z 10 000 do prawie 200 000 w ciągu ostatnich sześciu lat. To dzięki wprowadzanym od 20 lat środkom ochronnym i nowym przepisom, które kryminalizują zabijanie, handel i konsumpcję żółwi morskich.
[ŹRÓDŁO]
#8
Panama, Ekwador, Kolumbia i Kostaryka ogłosiły utworzenie
korytarza morskiego
 tropikalnego Pacyfiku, strefy wolnej od połowów, obejmującej ponad 500 000 km2 na jednym z najważniejszych na świecie szlaków migracyjnych żółwi, wielorybów, rekinów i płaszczek. Nowy, połączony obszar zawiera jedne z najbogatszych obszarów bioróżnorodności oceanicznej na naszej planecie, w tym Wyspy Galapagos.
[ŹRÓDŁO]
#9
Chiny do 2025 roku będą sadzić
36 000 km2 nowych lasów rocznie
. To więcej niż całkowita powierzchnia Belgii. Tym sposobem chcą przeciwdziałać zmianom klimatu i chronić siedliska przyrodnicze. W ciągu najbliższych pięciu lat mają rozwinąć również system parków narodowych i korytarzy dla dzikich zwierząt. Urzędnicy zapowiadają też rozprawienie się z nielegalnym handlem dziką fauną i florą. 
[ŹRÓDŁO]
#10
Po raz pierwszy w historii Niemiec 85 000 osób niepełnosprawnych mogło
głosować w wyborach
. To punkt zwrotny w zakresie praw osób niepełnosprawnych, możliwy dzięki nowym przepisom, które uchwalono w 2019 r. po dziesięcioleciach starań aktywistów i organizacji pozarządowych. Tymczasem niepełnosprawni pracownicy na
Hawajach
będą mieli zagwarantowane uczciwe zarobki, po tym, jak stare prawo pracy, które pozwalało płacić im mniej, zostało unieważnione.
[ŹRÓDŁO]
 
#11
Na forum OECD udało się uzyskać kompromis co do
 globalnego podatku od wielkich korporacji
. Propozycję poparło 136 krajów reprezentujących 90% PKB, w tym Polska. Minimalną stawkę podatku określono na poziomie 15%. Będzie go płacić około 100 największych i najbardziej dochodowych firm na świecie, według OECD w związku z tym do państw trafi ponad 125 mld rocznie.
[ŹRÓDŁO]
 
#12
2021 rok pokazał, że
rewolucja pojazdów elektrycznych
postępuje znacznie szybciej niż się spodziewano. W
Niemczech
już co piąty produkowany samochód to elektryk, w
Chinach
17,8% wszystkich nowych aut to samochody elektryczne lub hybrydowe. Globalna sprzedaż samochodów elektrycznych w 2020 roku 
wzrosła o 40%
. Kolejne firmy ogłaszają koniec lub ograniczenie produkcji silników spalinowych: 
Volkswagen
ogłosił, że przestanie produkować silniki spalinowe w Europie do 2035 r.,
Ford
i
Volvo
zapowiedziały, że do 2030 r. wszystkie samochody produkowane w Europie będą elektryczne, a
Audi
zadeklarowało, że od 2026 r. nie będzie już wprowadzać na rynek nowych modeli silników spalinowych, nawet hybryd. Podobne decyzje ogłosiły również
Daimler
 i
Jaguar
#13
Podobne postępy dokonują się w obszarze
energii odnawialnej
i jądrowej
. We
Francji
trwa boom na instalacje solarne, w 2021 roku w kraju zainstalowano ich najwięcej w historii. W maju w
Hiszpanii
po raz pierwszy odnawialne źródła energii wytworzyły więcej niż połowę krajowej energii elektrycznej. Swój cel osiągnęły również 
Indie
: 40% energii elektrycznej nie pochodzi z paliw kopalnych a ze źródeł odnawialnych i jądrowych. Rekord w zakresie energii słonecznej zanotował
Wietnam
, który może poszczycić się najwyższą zainstalowaną mocą energii słonecznej w Azji Południowo-Wschodniej. Tymczasem
Chiny
rozpoczęły budowę największego i najbardziej ambitnego projektu energii odnawialnej wszechczasów.
[ŹRÓDŁO]
 
#14
Największy tropikalny las deszczowy w Afryce,
Park Narodowy Salonga
, został usunięty z listy zagrożonych miejsc UNESCO po 20 latach nieprzerwanych prac ochronnych i przeciwdziałaniu kłusownictwu. Park odgrywa ważną rolę w regulacji klimatu, jest także domem dla wielu wrażliwych lub zagrożonych gatunków, w tym szympansa karłowatego, słonia afrykańskiego i pawia kongijskiego.
[ŹRÓDŁO]
#15
Plemię Indian
Naso
z Panamy odniosło wielkie zwycięstwo w Sądzie Najwyższym, który podtrzymał ich roszczenia do 400 000 akrów ziem ich przodków, obejmujących dwa rezerwaty narodowe, jedne z najbardziej dziewiczych lasów w Ameryce Środkowej.
[ŹRÓDŁO]
 
#16
Najnowsze wyniki
 Index Social Progress
, który mierzy stan zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji, technologii i praw człowieka, pokazują, że 147 krajów odnotowało lepszy wynik niż dziesięć lat temu. Gorzej wypadły tylko cztery kraje: USA, Brazylia, Syria i Sudan.
[ŹRÓDŁO]
 
#17
Pomimo szybkiego tempa wzrostu demograficznego i urbanizacji
Senegal
odniósł nadzwyczajny sukces w zarządzaniu warunkami sanitarnymi. Dzięki programom rządowym wskaźnik dostępu do urządzeń sanitarnych na obszarach miejskich wzrósł z 61,7% w 2013 r. do 74% w 2020 r., a na obszarach wiejskich z 38,7% do 50,7% w tym samym okresie.
[ŹRÓDŁO]
#18
 
Meksyk
zabronił
testowania kosmetyków na zwierzętach
po tym, jak film
Save Ralph
, opowiadający o testerze kosmetyków na królikach, zachęcił 1,3 miliona ludzi do podpisania petycji w sprawie zmiany przepisów. Meksyk jest pierwszym krajem w Ameryce Północnej i 41. krajem na świecie, który wprowadził taki zakaz.
[ŹRÓDŁO]
 
#19
 Raport o stanie
Tamizy
, opublikowany przez Towarzystwo Zoologiczne w Londynie, pokazał, że rzeka jest obecnie domem dla 92 gatunków ptaków i 115 gatunków morskich, w tym rekinów, koników morskich, węgorzy i fok. Poprawiła się również jakość wody. Nieźle jak na rzekę uznaną za "biologicznie martwą" w 1957 roku.
[ŹRÓDŁO]
 
#20
 
Rwandzie
udało się zmniejszyć
liczbę zachorowań na malarię
 z 4,8 mln w 2016 r. do 1,8 mln w 2020 r., a ciężkich przypadków z 18 tysięcy do 3 tysięcy w tym samym okresie. Ogólna śmiertelność w tym czasie spadła o prawie 70%, a rząd testuje teraz drony, które rozpylają środki przeciwko komarom.
[ŹRÓDŁO]
 
#21
 WHO zatwierdziła
pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko malarii
, wydając zalecenie powszechnego stosowania jej u dzieci od 5. miesiąca życia mieszkających w Afryce Subsaharyjskiej. Eksperci podkreślają, że choć skuteczność szczepionki nie jest duża, to może uratować tysiące dzieci. Malaria pozostaje główną przyczyną umieralności w regionie, szacuje się, że każdego roku z powodu malarii umiera tam 260 000 dzieci w wieku poniżej 5 lat.
[ŹRÓDŁO]
 
#22
Rok 2021 obfitował w kolejne
bezprecedensowe deklaracje klimatyczne
.
Unia Europejska
osiągnęła tymczasowe porozumienie w sprawie zmniejszenia emisji netto gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Nowy rząd
Niemiec
ogłosił nowy program klimatyczny, który ma przyspieszyć odejście od węgla o 8 lat.
Rumunia
zapowiedziała, że do 2032 roku zamknie wszystkie kopalnie węgla, a
Chiny
zobowiązały się do zaprzestania wspierania nowych projektów energetyki węglowej za granicą.
Rosja
zapowiedziała osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 roku, a Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą być pierwszym państwem "naftowym" z zerową emisją do 2050 roku.
[ŹRÓDŁO]
Zobacz też:

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://twitter.com/Reuters/status/1405039937955586048?s=20https://twitter.com/Reuters/status/1405039937955586048?s=20
2. https://twitter.com/PaulNeau/status/1431863504068296708?s=20https://twitter.com/PaulNeau/status/1431863504068296708?s=20
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA