Logo
  • DONALD
  • BADANIE: 1/4 OSÓB OMIJA IMPREZY RODZINNE, BO NIE STAĆ ICH NA PREZENTY I "KOPERTĘ"

Badanie: 1/4 osób omija imprezy rodzinne, bo nie stać ich na prezenty i "kopertę"

21.05.2023, 14:00
Z badania BIG InfoMonitor "Wydatki na uroczystości rodzinne" wynika, że prawie jedna czwarta Polaków chce
zrezygnować z organizowania komunii, wesela czy chrztu
. Ponadto co trzecia zaproszona osoba rozważa rezygnację z uczestnictwa w imprezie z powodu braku pieniędzy.
Autorzy zauważyli, że zawartość "koperty komunijnej" waha się w granicach 300-500 zł. Z innego badania autorstwa Santander Consumer Banku "Polaków Portfel Własny: Wiosenne wyzwania 2023", dowiadujemy się, że 29 proc. Polaków podarowałoby właśnie do 500 zł, 17 proc. do 1000 zł, a 13 proc. - do 200 zł. Jednak wciąż dla 76 proc. pytanych najbardziej obciążającym kosztem związanym z udziałem w weselu, komunii lub chrzcinach jest koszt prezentu lub pieniędzy do koperty.
Sytuacji nie poprawia
dwucyfrowa inflacja
. Od marca 2022 roku do marca 2023 roku ceny żywności poszły w górę o prawie 25 proc., usług hotelowo-gastronomicznych niemal 17 proc., kosmetyczno-fryzjerskich o około 13 proc., z kolei odzieży i obuwia niespełna 8 proc.
Dlatego co dziesiąty badany sięga po pożyczki, głównie osoby w wieku 35-44 lat. 23 proc. badanych zamierza w obecnych warunkach zrezygnować z organizowania imprezy, a 34 proc. rozważa skromniejszą uroczystość. Co trzeci z respondentów bierze pod uwagę nieobecność na uroczystości ze względu na brak środków (najczęściej osoby w wieku 35-44 oraz 45-54-lat).
- Zdecydowanie nie ma obecnie klimatu na staropolskie działanie "zastaw się, a postaw się", choć oczywiście zawsze kusi, by zrobić duże wrażenie na gościach czy obdarowywanych, bo przecież takie wydarzenie zwykle jest tylko raz w życiu - skomentował główny analityk BIG InfoMonitor prof. Waldemar Rogowski.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA