Logo
  • DONALD
  • KRAKÓW: Z ANALIZY ŚCIEKÓW WYNIKA, ŻE SPOŁECZEŃSTWO CHĘTNIEJ RACZY SIĘ KOKAINĄ I MDMA, ZA TO SPADŁA POPULARNOŚĆ METAMFETAMINY

Kraków: z analizy ścieków wynika, że społeczeństwo chętniej raczy się kokainą i MDMA, za to spadła popularność metamfetaminy

09.07.2021, 06:35
Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii
opublikowało doroczny raport, w którym przeanalizowano między innymi
skład chemiczny próbek ścieków
z 82 miast w 18 krajach Unii Europejskiej.
Z raportu wynika, że podczas pierwszego lockdownu, który miał miejsce w 2020 roku, poziom używania większości narkotyków mógł być niższy niż dotychczas, jednak po jego zniesieniu wrócił do normy.
Okazuje się, że
spożycie metamfetaminy i MDMA spadło w 2020 roku w porównaniu do roku 2019.
Jeśli chodzi o spożycie
kokainy
, to spośród miast, które przeprowadzały badania zarówno w 2019, jak i 2020 r., w 19 odnotowano wzrost jej spożycia, w 14 sytuację stabilną, a w 16 spadek.
Środek ten jest także coraz bardziej
popularny w miastach Europy Wschodniej
.
W raporcie zwrócono także uwagę na zestawienia danych z miast, w których regularnie badano ścieki od 2011 r. We wszystkich z nich odnotowano wzrost spożycia kokainy. Wskaźniki używania MDMA są szczególnie wysokie w Amsterdamie. Autorzy podkreślają jednak, że może to wynikać z tego, że miasto to jest popularnym celem turystycznym.
W raporcie przeanalizowano także dane z
Krakowa
. Wynika z nich, że w mieście w ubiegłym roku najchętniej spożywano
amfetaminę
. Wskaźnik spożycia wyniósł  na jeden dzień 5,49 mg na tysiąc osób.
Zauważalny był także wzrost w porównaniu do 2019 roku spożycia
kokainy, konopi indyjski i MDMA
. Mniejszą popularnością cieszyła się zaś konsumpcja metamfetaminy.
Mimo to jednak Kraków nie znajduje się wysoko na liście spożycia wymienionych substancji. W przypadku kokainy liderem jest Antwerpia z wynikiem 1174 mg.
Badanie ścieków pod kątem spożywania narkotyków przez mieszkańców miast prowadzi się od 2000 roku. Jako pierwsi taką analizę przeprowadzili włoscy naukowcy:
- Jeśli przyjmujemy narkotyki, to też je wydalamy w postaci śladowych ilości samej substancji i metabolitu. W wodach ściekowych bada się wedle ściśle określonej metodologii zawartość samego narkotyku i metabolitu, czyli produktu przemiany narkotyku w organizmie. Na podstawie wiedzy dotyczącej metabolizmu danej substancji szacuje się poziom jej używania - tłumaczy Krytyce Politycznej Michał Kidawa, starszy specjalista z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii w Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA