Logo
  • DONALD
  • OWSIAK PRZEPRASZA ZA FAJERWERKI NA FINALE WOŚP I MÓWI, ŻE TO JUŻ OSTATNI RAZ

Owsiak przeprasza za fajerwerki na finale WOŚP i mówi, że to już ostatni raz

31.01.2022, 08:15
Wczorajszy finał
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
jak zwykle wzbudził wiele emocji. Wieczorem poinformowano, że po raz kolejny udało się pobić rekord: zebrano ponad 136 milionów złotych. Ostateczna kwota zbiórki będzie znana dopiero za jakiś czas, gdy zakończą się m.in. aukcje charytatywne. W zeszłym roku WOŚP finalnie zebrała ponad 210 milionów złotych. 
Widowiskowy finał WOŚP odbył się wieczorem w Warszawie, główna scena tym razem znajdowała się przed Pałacem Kultury, tam też tradycyjnie
wystrzelono fajerwerki podczas "światełka do nieba"
. Atrakcję
Jurek Owsiak
zapowiadał z prezydentem
Rafałem Trzaskowskim
.
Fajerwerki wywołały jednak kontrowersje w mediach społecznościowych, szczególnie wśród aktywistów i krytyków Trzaskowskiego, którzy przypominali, że warszawski ratusz przed sylwestrem apelował, aby nie strzelać, a pozwala na to Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
"Pamiętajcie,
zwierzaki boją się wystrzałów jedynie w sylwestra
. Miesiąc później można już strzelać do woli" - pisał na Twitterze
Patryk Wachowiec
z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
"WOŚP mógłby sobie odpuścić fajerwerki" - dodał
Jan Mencwel
z Miasto jest Nasze. 
Krytyczny komentarz pod postem wiceprezydent Warszawy zamieściła również
Agnieszka Gozdyra
, dziennikarka Polsatu. 
"Pani Prezydent - fajerwerki i strzelanki kompletnie niepotrzebne na finał #WOŚP Niech moje miasto będzie konsekwentne i skoro zniechęca do petard na Sylwestra, nie stosuje podwójnych standardów tutaj. Bardzo proszę".
"Pani Redaktor miasto od lat nie strzela i nic się nie zmieniło. Organizatorem finału jest @fundacjawosp. Jako miasto możemy apelować, aby organizatorzy przyłączali się do naszej polityki. Światełko do nieba wykonano w wersji bardzo krótkiej, ale czy było potrzebne?" - odpowiedziała jej
Renata Kaznowska
Temat podchwyciły szybko prawicowe media oraz krytyczne wobec Trzaskowskiego TVP Info, pisząc o
"hipokryzji"
prezydenta. Sprawę na konferencji prasowej po finale WOŚP skomentował sam Owsiak, apelując, aby nie krytykować władz Warszawy. 
- Nikt nigdy nie wydał zarządzenia, że w czasie, kiedy jest sylwester, żebyśmy w ogóle nie używali pirotechniki. Tej pirotechniki jest dużo na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Używaliśmy tej pirotechniki dokładnie w czasie 3 minut 5 sekund w centrum miasta, nie ma tutaj żadnych domów, w których byłyby istotnie zwierzęta przerażone tym, że tych ogni użyliśmy. Ale jeżeli użyliśmy i komuś się to nie podobało, oczywiście przepraszamy.
Bierzemy całą winę na siebie. Nie jest tutaj winne - broń Boże - miasto
, więc proszę tam nie składać żadnych zażaleń na miłość boską - mówił. 
Dodał, że firma, która przygotowywała pokaz, dostała przykaz, aby fajerwerków było dużo mniej niż zwykle. Dodał, że pokaz trwał niecałe 4 minuty, a nie kilka godzin non stop, jak w przypadku sylwestra. 
- Jeżeli tak się stało, przepraszamy wszystkich.
Darujcie sobie cholerny hejt
. Już napisaliście, miasto to przyjęło - powiedział.
- Miasto nie jest winne. My jesteśmy winni. A więc moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina, że zdecydowaliśmy się ten pokaz zrobić (...). Nigdy w życiu to już się nie powtórzy, nigdy już ich nie pokażemy, a nawet może zgasimy wszystkie światła na moment, żeby po prostu było ciemno po to tylko - że jak zapalimy światła - żebyście zobaczyli, jak się żyje w ciemności (...). Kiedy możemy się po prostu radować, cieszyć, bawić. A bawimy się w sposób odpowiedzialny. Całą winę biorę na siebie, ja osobiście - prezes zarządu Jerzy Owsiak. A więc jeszcze raz sorry. 
Zapowiedział, że to ostatni raz, gdy WOŚP decyduje się na fajerwerki.
- Już nigdy więcej nie będziemy tego robili.
 
 
 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA