Logo
  • DONALD
  • JAPONIA: ZA OBRAŻANIE I INNE FORMY CYBERBULLINGU W INTERNECIE BĘDZIE GROZIŁ NAWET ROK WIĘZIENIA

Japonia: za obrażanie i inne formy cyberbullingu w internecie będzie groził nawet rok więzienia

17.07.2022, 15:03
Od 7 lipca w Japonii obowiązują
wyższe kary za cybernękanie
. Za obrażanie innych w sieci można teraz otrzymać karę
do roku pozbawienia wolności
lub grzywnę do 300 tysięcy jenów (około 10 tysięcy zł).
Japoński parlament uchwalił 13 czerwca nowe przepisy dotyczące mowy nienawiści w internecie, które zwiększyły dotychczas obowiązujące kary. Wcześniej można było otrzymać karę pozbawienia wolności na okres krótszy niż 30 dni lub grzywnę do 10 tysięcy jenów (około 350 zł). 
Przeciwnicy projektu ustawy ostrzegali, że może ona
utrudnić wolność słowa
i krytykę rządzących, dlatego uchwalono ją dopiero po dodaniu przepisu nakazującego ponowne zbadanie jej wpływu na wolność słowa trzy lata po wejściu w życie. 
- Zgodnie z japońskim kodeksem karnym, zniewaga jest definiowana jako publiczne poniżenie czyjejś pozycji społecznej bez odwoływania się do konkretnych faktów na jej temat lub konkretnego działania. Przestępstwo to różni się od zniesławienia, które definiuje się jako publiczne poniżenie kogoś z jednoczesnym wskazaniem na konkretne fakty - zaznaczył rzecznik japońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. 
Japoński prawnik Seiho Cho w rozmowie z CNN zwrócił jednak uwagę, że znormalizowane prawo nie wskazuje wytycznych, co stanowi zniewagę. 
Debata wokół cyberbullyingu w Japonii stała się aktualna po śmierci profesjonalnej zapaśniczki i gwiazdy telewizji Hany Kimury. Kobieta popełniła samobójstwo w 2020 roku. Wówczas wiele osób zwróciło uwagę na obelgi, które padały pod jej adresem w sieci. 
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA