Logo
  • DONALD
  • SYCYLIA: UPAŁY I POŻARY TORTURUJĄ MIESZKAŃCÓW, ZAMKNIĘTO LOTNISKO

Sycylia: upały i pożary torturują mieszkańców, zamknięto lotnisko

25.07.2023, 14:00
fot. Nazionale dei Vigili del Fuoco / Państwowa Straż Pożarna / Twitter
Od kilku tygodni
na południu Włoch
panują ekstremalne upały, które powodują m.in. przerwy w dostawach prądu i problemy z dostępem do bieżącej wody. W nocy na Sycylii doszło z kolei do serii groźnych pożarów, ewakuowano m.in. campingi w okolicach San Vito Lo Capo, czasowo zamknięto także lotnisko w Palermo.
W
Palermo
odnotowano w poniedziałek
rekordową temperaturę, 47 stopni Celsjusza
, która pobiła dotychczasowy rekord 44,8 stopnia z 1999 roku. Jeszcze cieplej było na Sardynii, gdzie około 17:00 było 48 stopni. 
Upały doskierają turystom i mieszkańcom m.in.
Katanii
, gdzie wczoraj było 45 stopni. W mieście, w którym mieszka blisko milion osób, występują problemy z dostępem do bieżącej wody i przerwy w dostawie prądu. Trudna sytuacja jest również w innych miejscowościach na Sycylii. Władze apelują o ograniczenie korzystania z klimatyzacji, organizowana jest pomoc dla osób najbardziej potrzebujących. 
W nocy na Sycylii odnotowano dodatkowo ponad
50 pożarów
, najwięcej w okolicach Palermo i Mesyny.
"W stolicy regionu 30 zespołów lokalnych strażaków, wspieranych przez posiłki z dowództw z Katanii i Mesyny pracowało całą noc, aby poradzić sobie z licznymi pożarami roślinności. W Mondello, Sferracavallo, Barcarello, Capo Gallo, Monreale, San Martino delle Scale przeprowadzono prewencyjne ewakuacje z domów. Sytuacja w pobliżu szpitala Cervello jest opanowana, zagrożone przez płomienie, które dotykają dzielnicę Inserra" - relacjonuje straż pożarna. 
Jak poinformowały lokalne media, w sumie ewakuowano 120 rodzin, a także campingi w okolicach San Vito Lo Capo. Potwierdzono również, że 88-letnia kobieta z San Martino delle Scale zmarła po zdarzeniu wywołanym przez pożar, ponieważ ogień uniemożliwił służbom ratunkowym dotarcie do niej na czas. 
Nad ranem płomienie
dotarły w okolicy lotniska w Palermo
, w związku z czym czasowo zupełnie je zamknięto. Obiekt wznowił prace około 11:00, jednak liczba lotów została ograniczona. 
Podczas gdy w południowej części Włoch panują upały,
północna część walczy z silnymi wiatrami i ulewami,
 które nadeszły wraz z frontem z północnej Europy. W poniedziałek wichury przewróciły drzewa, które z kolei zablokowały mediolańskie metro. Uszkodzone zostały również trakcje kolejowe w Lombardii i dachy domów. W prowincji Brescia zginęła nastolatka uderzona przez drzewo. 16-latka zginęła natomiast podczas wyprawy kempingowej w Cedelogo po tym, jak podczas burzy drzewo spadło na jej namiot.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA