Logo
  • DONALD
  • RAPORT: HEINEKEN CHWALI SIĘ ZYSKAMI, ALE OKAZAŁO SIĘ, ŻE TYLKO POZORNIE WYNIÓSŁ SIĘ Z ROSJI

Raport: Heineken chwali się zyskami, ale okazało się, że tylko pozornie wyniósł się z Rosji

26.02.2023, 16:00
fot. East News
Follow the Money przygotowało raporty na podstawie przeglądu 2022 roku sporządzonego przez Heineken Rosja. Wynika z nich, że
koncern dalej inwestuje na rynku rosyjskim
, a w ubiegłym roku wprowadził tam co najmniej 61 nowych produktów.
Pod koniec marca 2022 roku Heineken ogłosił, że wycofuje się z Rosji. Twierdził wówczas, że własność rosyjskiej spółki zależnej nie jest już "trwała ani opłacalna". Faktycznie piwo marki Heineken już nie jest produkowane w Rosji, jednak koncern rozwija tam inną markę - Amstel. 
Z raportów firmy wynika, że browar wprowadził 61 nowych produktów "w rekordowym czasie" i
sprzedał o 720 tysięcy hektolitrów więcej
piwa i napojów bezalkoholowych.
"Rok 2022 był burzliwym rokiem dla wszystkich graczy rynkowych, ale jednocześnie oferował wiele możliwości i otwierał nowe możliwości rozwoju i wzrostu naszej działalności. Z dumą ogłaszamy, że osiągnęliśmy rekordowe wyniki w wielu segmentach" - napisano na oficjalnej stronie internetowej.
Koncern zapowiada kolejne inwestycje na 2023 rok, w tym nowocześniejsze opakowania i nowe smaki napojów. Heineken nie ujawnił ile zainwestował w Rosji w zeszłym roku czy ile podatku zapłacono rosyjskim władzom. 
- Jeśli chcesz sprzedać firmę, maksymalizujesz krótkoterminowy udział w rynku, aby zwiększyć swoją wartość. Im lepiej to zrobimy, tym szybciej znajdziemy kupca - wyjaśnił dyrektor wykonawczy Heinekena Dolf van den Brink w rozmowie z Follow the Money. 
Z drugiej strony zauważył pewną hipokryzję.
-
Heineken cynicznie korzysta z faktu, że główne międzynarodowe marki wycofały się z Rosji
- marki Budweiser i Carlsberg były tam znacznie większe. Heineken wypełnia tę lukę, inwestując znaczne środki we własne lokalne i międzynarodowe marki. Jest to absolutna sprzeczność z oficjalną historią o zbyciu naszej rosyjskiej spółki zależnej - podkreślił.
W zeszłym tygodniu Dolf van den Brink ogłosił, że sprzedaż rosyjskiej filii była bardziej skomplikowana niż przewidywano, głównie  z powodu "zmiany lokalnych przepisów" i chęci firmy, aby zapobiec "wpadnięciu Heineken Rosja w niepowołane ręce".
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA