Logo
  • DONALD
  • ORDO IURIS PRZECIWKO ROZWODOM, WSKAZUJĄ NA KOSZTY SPOŁECZNE I OBCIĄŻAJĄCE BUDŻET PAŃSTWA

Ordo Iuris przeciwko rozwodom, wskazują na koszty społeczne i obciążające budżet państwa

23.06.2021, 09:24
Ordo Iuris, które niedawno
otworzyło własną uczelnię
, powołało w jej strukturach Centrum Badań nad Rodziną i Demografią, które wczoraj zaprezentowało wyniki raportu dotyczącego "kosztów rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce". Ordo Iuris wylicza, że w 2019 roku
"minimalny koszt" rozpadu rodzin wyniósł 5,7 mld zł
- Ostatni rok był, z perspektywy demograficznej, najtrudniejszy od drugiej wojny światowej. To nie tylko efekt pandemii i towarzyszącego jej kryzysu służby zdrowia. To także skutek dużo poważniejszych i dużo głębszych trendów trwających już od dziesięcioleci, które wiążą się z kryzysem małżeństwa i rodziny. Jeżeli obecne trendy się nie zmienią, to w 2050 roku nasz kraj będzie liczył niespełna 30 milionów mieszkańców - mówił podczas konferencji 
dr Tymoteusz Zych
, rektor Collegium Intermarium.
Instytut pod uwagę bierze różnego rodzaju koszty. Największe mają być według raportu te ponoszone przez
Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej (4,6 mld zł)
. Tu Ordo Iuris wylicza m.in. wydatki na rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze, świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego i inne wydati na wspieranie rodziny, w tym dodatki do zasiłku rodzinnego. 
Raport "Koszty rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce", Ordo Iuris
Kolejną kategorią wydatków wiążących się według Ordo Iuris z rozpadem rodziny i małżeństwa mają być te ponoszone przez
Ministerstwo Finansów
. Tu raport wskazuje na 702 mln zł, które wynikają z "opodatkowania w sposób preferencyjny jako osoba samotna wychowująca dzieci". Z kolei - według raportu -
Ministerstwo Zdrowia
ma ponosić roczne koszty w wysokości 203,3 mln zł. Jak podkreśla Ordo Iuris, to "potencjalny koszt wynikający z ponadprzeciętnie częstego korzystania przez osoby rozwiedzione z usług ochrony zdrowia w zakresie kosztów leczenia psychiatrycznego, uzależnień, szpitalnego oraz podstawowej opieki zdrowotnej".
Ministerstwo Sprawiedliwości
"rozpad rodziny" ma kosztować 142 mln zł rocznie. To środki, które idą na "utrzymanie infrastruktury sądów okręgowych w części przypadającej na prowadzenie postępowań rozwodowych", "koszty postępowań rodzinnych toczących się po rozwodzie" oraz "koszty spraw rozwodowych netto". 
Ordo Iuris wskazuje też na
"nieoszacowane koszty demograficzne i społeczne"
, które w połączeniu ze spadkiem dzietności i "kulturowym utrwalaniem trendu rozpadu rodziny" prowadzą do "zahamowania rozwoju społeczno-gospodarczego Polski". 
Autorzy raportu wskazują, że "bez traktowania kwestii struktury rodziny w sposób priorytetowy trudno będzie budować długoterminowy rozwój społeczny i wzrost gospodarczy".
"Należy szukać takich rozwiązań społecznych, kulturowych i ekonomicznych, które będą w stanie realnie wspierać te czynniki, które sprzyjają trwałości małżeństw i rodzin, dzietności, wysokiej jakości socjalizacji i spójności społecznej" - podkreśla Ordo Iuris. 
Raport "Koszty rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce", Ordo Iuris

Cześć, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy serwisem tworzonym przez osoby, które nie chcą pracować w korporacyjnych mediach, bo uważają, że nie ma w nich już prawie miejsca na humor i etyczne dziennikarstwo.

Jeżeli chcesz pomóc zbudować nam coś świeżego i wartościowego, zajrzyj na nasz Patronite.

Oto dlaczego warto nas wspierać, piątka Donalda:

1. Bo pójdziemy w twoim imieniu tam, gdzie ty nie możesz i napyskujemy tak, jak tobie nie wypada.
2. Bo zaczął się kryzys i nie powstanie teraz nic lepszego. Media będą się dalej degenerować i mówić to, za co ktoś zapłacił.
3. Bo wspierasz dziennikarstwo wolnościółkowe, a w korpomediach jest dziennikarstwo klatkowe. Nasze jest zdrowsze.
4. Bo umówmy się, zdarzyło ci się gorzej wydać te 10 zł.
5. Bo malujemy uśmiech na twojej buzi, a nie ma nic cenniejszego, słodziaku. 

A poza tym czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Po więcej memów i Stories chodźcie na Instagramhttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać codziennie podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA