Logo
  • DONALD
  • ORDO IURIS DOŁĄCZYŁO DO KRYTYKI PROGRAMU SAFE I ŻĄDA WETA PREZYDENTA

Ordo Iuris dołączyło do krytyki programu SAFE i żąda weta prezydenta

04.03.2026, 15:45
fot. East News / X @OrdoIuris
Instytut Ordo Iuris
zachęcia do podpisania petycji, która ma skłonić Karola Nawrockiego do 
zawetowania ustawy o SAFE
. To program, który ma wspierać państwa Unii Europejskiej, oferując im niskooprocentowane pożyczki na inwestycje obronne. Inicjatywa przewiduje łącznie 150 mld euro wsparcia, a Polska ma być jego największym beneficjentem i otrzymać ok.
43,7 mld euro m.in. na modernizację armii i zakup sprzętu wojskowego
. Program budzi jednak kontrowersje i stał się w ostatnim czasie źródłem debaty politycznej.
W sprawie apelował już m.in.
Donald Tusk
, który nawoływał do poparcia programu:
Karol Nawrocki póki co jednoznacznie nie zadeklarował, czy podpisze ustawę o SAFE: 
O weto do prezydenta nawołuje opozycja oraz Instytut Ordo Iuris, który opublikował wpis, w którym stwierdził, że "program SAFE to
mechanizm unijnego zadłużenia
, w ramach którego Polska ma zaciągnąć pożyczkę na cele związane z obronnością".
Zdaniem instytutu problematyczną kwestią programu jest tzw. mechanizmem warunkowości, który, jak twierdzą uzależnia finanse Polski od Komisji Europejskiej.
"Problem polega na tym, że pieniądze te mają być objęte tzw. mechanizmem warunkowości. Oznacza to, że Komisja Europejska może wstrzymać wypłatę środków, jeśli uzna, że w Polsce dzieje się coś, co jej się nie podoba (np. rząd). To uzależnia finansowanie naszej armii od decyzji instytucji w Brukseli, a przecież bezpieczeństwo narodowe powinno pozostawać wyłącznie w rękach polskich władz" - napisano
We wpisie przekazano również, że utworzono 
petycję
do prezydenta przeciwko SAFE, argumentując to nie tylko kwestią finansów Polski, lecz "samej istoty suwerenności państwa i konstytucyjnych granic integracji europejskiej".

Zaakceptuj pliki cookies Twitter/X, aby zobaczyć ten tweet.

 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. https://twitter.com/OrdoIuris/status/2028168390150705259https://twitter.com/OrdoIuris/status/2028168390150705259
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA