Logo
  • DONALD
  • PRZEŁOMOWE SPOTKANIE PREMIERA ETIOPII I PREZYDENTA ERYTREI: JAK TRUMP Z KIMEM

Przełomowe spotkanie premiera Etiopii i prezydenta Erytrei: jak Trump z Kimem

29.06.2018, 11:14
Zażegnanie konfliktu przyniosłoby pozytywne skutki dla regionu, ale także dla Europy. Co z tego i co nas to obchodzi w Polsce?
To między innymi do nas mieli trafić Erytrejczycy
, którzy uciekają ze swojej ojczyzny w tempie
ok. 5000 osób miesięcznie
.


Erytrea - ta obco brzmiąca nazwa zaczęła się pojawiać częściej w europejskich mediach podczas kryzysu emigracyjnego. To między innymi przez Erytrejczyków mówiono:
"to nie uchodźcy, to imigranci ekonomiczni"
. I rzeczywiście, w Erytrei nie ma wojny od 2000 roku. Po trwających dwa lata starciach z Etiopią, zapanował pozorny spokój.
 Isajas Afewerki
, nowy prezydent Erytrei, stopniowo zaczął zamieniać swój kraj w totalitarny reżim, w którym wszystko podporządkowane jest armii. Jest bezwzględny, a ludzie, którzy nie chcą się podporządkować poleceniom wojskowych, są torturowani i trafiają do więzienia.
 
Terror można porównać go okresu stalinizmu czy współczesnej Korei Północnej. Nic dziwnego zatem, że ci "imigranci ekonomiczni" są zdesperowani. Niejednokrotnie walczą o przeżycie.
 
Konflikt był też wyniszczający dla Etiopii, ponieważ wydatki na wojsko nie pozwalały odpowiednio zatroszczyć się o ludność na ziemiach, które i tak nie są zbyt łaskawe i gdzie stale powraca problem suszy. Sam kawałek ziemi, wokół którego toczy się spór, ma znaczenie raczej symboliczne - jest to teren pustynny.
 
 
Więcej na ten temat po polsku: 
https://wiadomosci.wp.pl/erytrea-i-etiopia-sa-o-krok-od-zakonczenia-wojny-onz-dawno-juz-ustalila-co-trzeba-zrobic-6266951697430145a


Sytuację relacjonuje na żywo na Twitterze ministerstwo spraw zagranicznych Etopii: 
https://twitter.com/mfaethiopia

Donald.pl na Patronite

Masz złe zdanie o dzisiejszych mediach?

My mamy gorsze: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA