Logo
  • DONALD
  • PRZEŁOMOWE SPOTKANIE PREMIERA ETIOPII I PREZYDENTA ERYTREI: JAK TRUMP Z KIMEM

Przełomowe spotkanie premiera Etiopii i prezydenta Erytrei: jak Trump z Kimem

29.06.2018, 11:14
Zażegnanie konfliktu przyniosłoby pozytywne skutki dla regionu, ale także dla Europy. Co z tego i co nas to obchodzi w Polsce?
To między innymi do nas mieli trafić Erytrejczycy
, którzy uciekają ze swojej ojczyzny w tempie
ok. 5000 osób miesięcznie
.


Erytrea - ta obco brzmiąca nazwa zaczęła się pojawiać częściej w europejskich mediach podczas kryzysu emigracyjnego. To między innymi przez Erytrejczyków mówiono:
"to nie uchodźcy, to imigranci ekonomiczni"
. I rzeczywiście, w Erytrei nie ma wojny od 2000 roku. Po trwających dwa lata starciach z Etiopią, zapanował pozorny spokój.
 Isajas Afewerki
, nowy prezydent Erytrei, stopniowo zaczął zamieniać swój kraj w totalitarny reżim, w którym wszystko podporządkowane jest armii. Jest bezwzględny, a ludzie, którzy nie chcą się podporządkować poleceniom wojskowych, są torturowani i trafiają do więzienia.
 
Terror można porównać go okresu stalinizmu czy współczesnej Korei Północnej. Nic dziwnego zatem, że ci "imigranci ekonomiczni" są zdesperowani. Niejednokrotnie walczą o przeżycie.
 
Konflikt był też wyniszczający dla Etiopii, ponieważ wydatki na wojsko nie pozwalały odpowiednio zatroszczyć się o ludność na ziemiach, które i tak nie są zbyt łaskawe i gdzie stale powraca problem suszy. Sam kawałek ziemi, wokół którego toczy się spór, ma znaczenie raczej symboliczne - jest to teren pustynny.
 
 
Więcej na ten temat po polsku: 
https://wiadomosci.wp.pl/erytrea-i-etiopia-sa-o-krok-od-zakonczenia-wojny-onz-dawno-juz-ustalila-co-trzeba-zrobic-6266951697430145a


Sytuację relacjonuje na żywo na Twitterze ministerstwo spraw zagranicznych Etopii: 
https://twitter.com/mfaethiopia

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA