Logo
  • DONALD
  • UOKIK NA TROPIE: DYSKONTY SPECJALNIE ŹLE OZNACZAJĄ CENY, NIEPRAWIDŁOWOŚCI W BIEDRONCE, KAUFLANDZIE, LIDLU I ALDI

UOKiK na tropie: dyskonty specjalnie źle oznaczają ceny, nieprawidłowości w Biedronce, Kauflandzie, Lidlu i Aldi

28.11.2022, 13:00
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że spośród 1637 skontrolowanych placówek detalicznych, usługowych i gastronomicznych, Inspekcja Handlowa stwierdziła
nieprawidłowości aż u 53 proc. przedsiębiorców
.
Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę w pierwszym półroczu 2022 roku. Sprawdzono ponad 322 tysięcy produktów, z czego 43,5 tysiąca zakwestionowano ze względu na sposób oznaczenia ceny. Łącznie inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości u 868 przedsiębiorców.
74,2 proc. nieprawidłowo oznaczonych towarów nie miało cen jednostkowych
, 4,7 proc. miało ją błędnie wyliczoną, 6,7 proc. produktów nie miało ceny, a 3,1 proc. było nieprawidłowo oznaczonych. Na parkingach i stacjach benzynowych brakowało cenników dla kierowców pojazdów. Informacji o cenach brakowało także w lokalach usługowych, a w gastronomicznych najczęściej zabrakło informacji o wielkości serwowanych potraw i napojów.
Inspektorzy sprawdzili również zgodność cen na półce z tymi zakodowanymi w kasie w prawie 1200 sklepach. W 83 placówkach porównanie wypadło na niekorzyść przedsiębiorców.
"W ponad 1300 miejscach Inspekcja Handlowa zweryfikowała również rzetelność obsługi konsumentów, a dokładnie: czy w przypadku produktów sprzedawanych na wagę (np. ciast) sprzedawcy odliczają wagę opakowania. Nieprawidłowości stwierdziliśmy w 66 przypadkach (4,9 proc. zbadanych)" - podał UOKiK.
Wśród firm, które niejednokrotnie łamały przepisy znalazły się znane sieci handlowe. W Jeronimo Martins Polska, Aldi, Kaufland Polska Markety, Lidl, inspektorzy stwierdzili
nieprawidłowości co najmniej po raz trzeci
"Naruszenia dostrzegliśmy w 7 z 12 sklepów Aldi (58,3 proc.), w 10 z 22 sklepów Kaufland (45,5 proc.), w 24 z 58 sklepów sieci Biedronka (41,4 proc.) oraz w 7 z 22 sklepów Lidl (31,8 proc.)” - czytamy. 
W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa wydała
739 decyzji nakładających kary
o łącznej kwocie 628 858 zł za kolejne naruszenie tych obowiązków wynikających z przepisów w zakresie informowania o cenach, a także 16 decyzji nakładających kary o łącznej kwocie 76 570 zł za kolejne naruszenie obowiązków.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA