Logo
  • DONALD
  • RAPORT DEPARTAMENTU STANU USA: W POLSCE DOCHODZI DO OGRANICZEŃ PRACY DZIENNIKARZY I SWOBODY WYPOWIEDZI

Raport Departamentu Stanu USA: w Polsce dochodzi do ograniczeń pracy dziennikarzy i swobody wypowiedzi

27.03.2023, 11:15
fot. East News
Departament Stanu USA opublikował swój coroczny raport, z którego wynika, że ograniczenia pracy dziennikarzy i swobody wypowiedzi to jedno z najistotniejszych
naruszeń praw człowieka w Polsce
. Amerykanie zwrócili w nim uwagę na doniesienia o tym, że "dziennikarze byli poddawani przemocy, nękaniu lub zastraszaniu przez władze z powodu ich pracy".
Tegoroczny dokument opublikowano w marcu. W podrozdziale zatytułowanym "Wolność wypowiedzi, w tym przedstawicieli prasy i innych mediów" eksperci Departamentu Stanu opisali proces
przejęcia gazet regionalnych
należących do wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Podkreślili, że fakt ten może spowodować "nieuzasadniony wpływ" na redakcje zgrupowanych tam pism i serwisów.
Następnie opisali 19-miesięczny proces Grupy TVN Discovery o
przedłużenie koncesji dla TVN 24
. Amerykanie odnotowali wyrok sądu, który wykazał, że zwłoka KRRiT była rażącym naruszeniem prawa.
W raporcie wspomniano o ograniczeniach pracy dziennikarzy podczas
kryzysu na granicy polsko-białoruskiej
. Obszernie opisano wydarzenia z listopada 2021 roku we wsi Wiejki województwie podlaskim, kiedy grupa żołnierzy miała wyciągnąć siłą z auta, skuć i zwyzywać trzech fotoreporterów, którzy relacjonowali sytuację migrantów. Choć do zatrzymania doszło poza obszarem obowiązującego wówczas stanu wyjątkowego, prokuratura odmówiła śledztwa. Przytoczono również sprawę zatrzymania ekipy francusko-niemieckiej telewizji Arte, która przypadkowo znalazła się w strefie stanu wyjątkowego.
"Pojawiły się doniesienia, że dziennikarze byli poddawani przemocy, nękaniu lub zastraszaniu przez władze z powodu ich pracy" - czytamy.
W raporcie mowa jest także Marcie Lempart, która usłyszała
zarzuty o zniesławienie
za nazwanie funkcjonariuszy Straży Granicznej mordercami w mundurach. Opisano również proces Jakuba Żulczyka za znieważenie prezydenta.
Amerykanie zwrócili również uwagę na inne kwestie. Napisano o "kłopotach z niezawisłością sądownictwa", "istotnych barierach w dostępie do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego" czy "przestępstwach z użyciem przemocy lub groźbach użycia przemocy wymierzonych w członków mniejszości etnicznych".
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA