Logo
  • DONALD
  • PIS ŻĄDA POWROTU ZEROWEGO VAT-U NA ŻYWNOŚĆ, SKŁADA SWÓJ PROJEKT USTAWY

PiS żąda powrotu zerowego VAT-u na żywność, składa swój projekt ustawy

02.04.2024, 15:30
Zgodnie z decyzją rządu od 1 kwietnia ponownie obowiązuje
5% VAT na żywność
. Zerowa stawka, która obowiązywała od lutego 2022 roku, nie została przedłużona w związku z najnowszymi odczytami inflacji. Zmiana ta budzi jednak wiele komentarzy, nie zgadza się z nią m.in. Prawo i Sprawiedliwość, które dziś ogłosiło, że składa własny projekt ustawy w tej sprawie.
Wprowadzenie zerowej stawki VAT w lutym 2022 roku było elementem walki ze
skutkami inflacji
, która wynosiła wówczas 9,2%. Teraz, zdaniem rządu, inflacja jest już na tyle niska, że VAT może wrócić do stawki 5%. Według wyliczeń ekspertów preciętną polską rodzinę będzie kosztować to od 800 do 1000 zł rocznie. 
Decyzję rządu Donalda Tuska szeroko krytykuje
PiS
i wykorzystuje temat w
trwającej kampanii wyborczej
. Dziś podczas konferencji prasowej politycy partii ogłosili, że
składają projekt, który miałby przywrócić zerowy VAT
.
W konferencji udział wzięli
Mariusz Błaszczak, Beata Szydło i Tobiasz Bocheński
, kandydat na prezydenta Warszawy.
- Kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, dbaliśmy o ludzi. Dbaliśmy o to, żeby dochody gospodarstw domowych były z roku na rok wyższe. Teraz, kiedy rządzi koalicja 13 grudnia,
sięga ona do kieszeni szczególnie niezamożnych Polaków
, gdyż VAT na żywność oznacza właśnie wydrenowanie kieszeni tych, którzy przeznaczają znaczną część swoich dochodów na żywność, a nie są to ludzie zamożni. W związku z tym, postanowiliśmy po raz kolejny złożyć w Sejmie projekt ustawy, który przywraca zerową stawkę VAT-u na żywność. Po raz pierwszy złożyliśmy ten projekt wtedy, kiedy jeszcze rządziło Prawo i Sprawiedliwość, gdyż sądziliśmy, że poprzez przyjęcie takiego projektu przez Sejm, wzmocnimy obowiązywanie tego prawa - mówił Błaszczak.
Jak dodał, ustawa zagwarantować ma zerowy VAT do końca roku.
- To nie koniec podwyżek. Od połowy roku będą drastycznie rosnąć ceny energii. PO nie widzi potrzeby, by chronić Polaków - mówiła z kolei Beata Szydło. - Nie jesteśmy gołosłowni - rzeczywiście przed świętami zapowiedzieliśmy, że KP PiS złoży w Sejmie projekt ustawy, który przywraca zerową stawkę VAT-u na żywność i tutaj mam przed sobą właśnie druk tego projektu. Będzie on dziś złożony w Sejmie. Apelujemy do koalicji 13 grudnia i pana marszałka Hołowni, żeby jednak jak najszybciej rozpatrzyć ten projekt i przywrócić zerową stawkę na żywność do końca roku.
- Nie tylko politycy Platformy, ale całej koalicji, która w tej chwili rządzi - uzasadniają te decyzje tym, że potrzebują pieniędzy na realizację ważnych zadań, że utrzymują wszystkie programy społeczne i potrzebują pieniędzy. W związku z tym, za te programy i za ich "łaskawość" będą płacili Polacy, bo przecież jeżeli zostanie podwyższony VAT, to każdy ze swojej kieszeni będzie musiał wyłożyć znacznie więcej na bieżące utrzymanie niż dotychczas, a to nie koniec podwyżek, ponieważ od połowy roku, od lipca będą drastycznie wzrastały ceny energii i Platforma Obywatelska i jej koalicjanci również nabierają wody w usta i nie widzą potrzeby, aby wprowadzić jakieś zabezpieczenia dla Polaków - mówiła. 
Bocheński podkreślił natomiast, że
decyzja rządu uderza również w samorządy
.
- Celem projektu jest pozostawienie jak największych środków finansowych w kieszeniach Polaków i ulżenie w tym trudnym gospodarczym czasie, który wiąże się z różnymi problemami. Decyzja rządu o podwyższeniu VAT-u na żywność uderza w kieszenie Polaków, ale również uderza w kieszenie samorządów, a przed nami już za kilka dni, 7 kwietnia, wybory samorządowe, gdzie wszyscy zdecydujemy, kto będzie zarządzał przez najbliższe 5 lat naszymi wspólnotami lokalnymi. Kiedy państwo patrzycie na kampanię parlamentarną, na liczne obietnice, których symboliczną liczbą jest 100, które były przedkładane i widzicie to, co się dzieje w ostatnich miesiącach po objęciu rządów, to mamy wielki sprawdzian wiarygodności i dotrzymywania słowa i zobowiązań polityczno-społecznych, jakie politycy zawierają w trakcie kampanii wyborczej - stwierdził.
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Prawo i Sprawiedliwość on Twitter: "✅ Po raz kolejny składamy w Sejmie projekt ustawy, który przywraca zerową stawkę VAT-u na żywność.#JesteśmyNaTAK pic.twitter.com/W795N6Q4Js / Twitter"https://x.com/pisorgpl/status/1775080124792136183?s=20
2. Prawo i Sprawiedliwość on Twitter: "Dotrzymaliśmy słowa!👇#JesteśmyNaTAK pic.twitter.com/YGy2Q2tKMR / Twitter"https://x.com/pisorgpl/status/1775091610054692923?s=20
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA