Logo
  • DONALD
  • PREZES PIS I PREMIER ZGADZAJĄ SIĘ, ŻE PRZYDA SIĘ KOMISJA, KTÓRA WYJAŚNI PRZEKRĘTY W ENERGETYCE, ALE W RZĄDZIE TUSKA

Prezes PiS i premier zgadzają się, że przyda się komisja, która wyjaśni przekręty w energetyce, ale w rządzie Tuska

28.11.2022, 17:30
Dziś
prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki
zorganizowali wspólną konferencję prasową, podczas której zapowiedzieli projekt ustawy, w ramach którego miałaby powstać
komisja weryfikacyjna
, badająca
politykę energetyczną polskiego rządu w latach 2007-2015
. Organ ten miałby składać się nie tylko z parlamentarzystów i miałby szersze uprawnienia niż komisja sejmowa:
- Spotkaliśmy się, by przedstawić państwu projekt ustawy, zamysł, dotyczący powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2015 - stwierdził Jarosław Kaczyński.
-
Ta sprawa stała się przedmiotem kontrowersji
i dobrze by było, żeby wszystkie sprawy z tym związane, wszystkie problemy, które tutaj były stawiane, zostały wyjaśnione. W naszym życiu publicznym jest bardzo wiele nieprawdy. Walka polityczna właściwa w kraju demokratycznym jest rzeczą, od której nie można się uchylać i która jest ceną demokracji, ceną praw obywatelskich, ceną wpływu obywateli na bieg spraw publicznych, ale ta walka polityczna nie powinna się odbywać w zupełnym już oderwaniu od prawdy, zupełnym oderwaniu od faktów - dodał.
Mateusz Morawiecki stwierdził, że powołanie takiej komisji jest potrzebne, by "pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości":
- Komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również po to, aby pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości - mówił premier.
- Widzimy też doskonale, że niektórzy cały czas
próbują ukryć swoje działania z przeszłości, przemalować swój wizerunek
, zmienić nastawienie, zmienić świadomość Polaków, a Polacy zasługują na prawdę - dodał.
Politycy zostali zapytani przez dziennikarzy, czy sądzą, że opozycja będzie popierała powołanie takiej komisji:
- Nie chce odpowiadać za opozycję, bo bardzo często odwołuje się do swojej działalności, kiedy była przy władzy przedstawiając ją w zupełnie innych barwach niż te, które w naszym przekonaniu są prawdziwe. Nie powinna mówić »nie«, wobec szansy na udział w wyjaśnianiu prawdy. Jaka będzie decyzja formacji opozycyjnych, to jest ich sprawa - mówił Jarosław Kaczyński.
- Jeśli mają czyste sumienie, to wydaje mi się, że powinni głosować za. Jeśli chcą naprawdę wyjaśnić, jak wyglądała sytuacja w przeszłości, kto co podpisywał i dlaczego, to powinni głosować za - dodał Morawiecki.
W sieci zostały zamieszczone materiały informacyjne bliżej przedstawiające pomysł komisji. Przedstawiono w nich, że organ zajmowałby się okresem
od 2007 do 2022 roku, który obejmowałby również rządy PiS
. Wcześniej prezes PiS zaznaczał jednak, że chodzi o okres rządów opozycji.
W skład komisji miałoby wejść dziewięciu członków powoływanych przez Sejm. Spośród nich wyłoniony miałby zostać przewodniczący.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA