Logo
  • DONALD
  • ABP SKWORC: DZIĘKUJEMY PKN ORLEN ZA WYKUPIENIE OD KAPITAŁU NIEMIECKIEGO POLSKIEJ PRASY LOKALNEJ

Abp Skworc: dziękujemy PKN Orlen za wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej

30.05.2021, 15:15
Dziś w
Piekarach Śląskich
odbywa się doroczna
pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców
do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Przed rozpoczęciem mszy św. pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego, głos zabrał
arcybiskup Wiktor Skworc
, który wygłosił
przesłanie społeczne
. Jeden z jego fragmentów odnosił się do
niedziel handlowych
:
- Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 roku, dążą - nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Przypomnę, że zgodnie z artykułem 6 ustęp 1 punkt 7 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w placówkach pocztowych - powiedział abp Skworc.
- Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo. Były szef "Solidarności" mówi ostro, że "to oszustwo". I że "można ubolewać, że tego typu placówki w handlu działają".
W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie
, zwłaszcza tu, u Matki Bożej Piekarskiej, gdzie zrodziło się hasło: "Niedziela jest Boża i nasza". W czasie, kiedy rządzący szukają szerokiego poparcia dla programu Polski Ład, trzeba przypomnieć, że fundamentem jego realizacji powinien być najpierw ład moralny, o który przez całe życie upominał się kandydat na ołtarze, sługa boży Stefan kardynał Wyszyński  - dodał.
Duchowny stwierdził, że nie można podważać tej umowy społecznej:
- Prawo należy znać nie po to, żeby tę wiedzę wykorzystywać do omijania prawa.
Umowy społecznej dotyczącej wolnej od handlu niedzieli nie można lekceważyć i podważać
, bo w ten sposób okazuje się lekceważenie dla prawa. Podnoszone przy okazji zyski i straty gospodarcze są tematem zastępczym. Beneficjentami wolnej niedzieli są nie tylko sprzedający i kasjerki. W zaopatrzeniu, transporcie, dystrybucji, logistyce zaangażowanych jest wiele tysięcy ludzi. Wszyscy oni i ich rodziny mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania. Tak. Kwestia pracy w niedzielę jest sprawdzianem z solidarności z tymi, którzy pracują i z ich rodzinami - stwierdził.
W kontekście wolnych od handlu niedziel arcybiskup odniósł się do polityki prorodzinnej prowadzonej przez państwo, a także
podziękował PKN Orlen
"za wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej":
- Rodzina potrzebuje nade wszystko obecności ojca i matki. Potrzebuje czasu dla siebie. Czasu na wychowanie przez świętowanie i wspólne spotkania z kulturą i naturą. Wypoczęty człowiek pracuje bardziej efektywnie, a czas poświęcony rodzinie przynosi poczucie bezpieczeństwa i stabilizację, co przekłada się na motywację i zaangażowanie w pracy. Więc
apelujemy i prosimy, aby nie demolować życia społecznego, rodzinnego
, przymusowym zaciągiem tysięcy obywateli, zwłaszcza kobiet, do niedzielnej, niekoniecznej pracy. Nie wolno zysków ekonomicznych stawiać przed prawem człowieka do odpoczynku i życia rodzinnego. Mówimy - razem z przewodniczącym KEP -
non possumus
. Nie możemy się godzić na takie rozwiązanie tym bardziej, że wolna niedziela to także zabezpieczenie naszego kulturowego bezpieczeństwa - uznał abp Wiktor Skworc.
- I tak, jak
dziękujemy PKN Orlen za wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej, a dostrzegamy tę zmianę w lokalnym
Dzienniku Zachodnim
,
tak chcielibyśmy dziękować także za działania na rzecz wolnej od handlu niedzieli zgodne z polską racją stanu. A polską racją stanu jest również niedziela wolna od niekoniecznej pracy. Dzień Boga i człowieka. Niedziela jest Boża i nasza - dodał arcybiskup.
Do słów arcybiskupa Skworca odniósł się na Twitterze były naczelny
Dziennika Zachodniego
:
Zobacz też:

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA